Kuveyt neden Bitcoin madenciliğinin en ucuz olduğu ülke?

Kripto para denilince şüphesiz akla ilk gelen para birimi Bitcoin. 29 Haziran saat 12:00 itibarıyla 30 bin 380 dolar seviyesinde seyreden Bitcoin (BTC) üretimi için ise Bitcoin madenciliği adı verilen bir işlem yapılması gerekmekte. Bitcoin madenciliği için elektrik ve yüksek işlemci hızına sahip ekipman şart. 

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana enerji fiyatlarının dalgalı seyretmesi, Bitcoin madenciliğini de etkilemeye başladı. Çoğu ülkede son yıllarda enerji fiyatlarında artış yaşanırken, bu durum Bitcoin’in üretim maliyetlerine de yansıyor. Bu yüzden Bitcoin üretim masraflarını en aza indirmek için madencilik yapanlar, elektrik fiyatlarının düşük olduğu ülkelerde yaşamayı tercih etmeye başladılar. Bu ülkelerin başında da petrol zengini Kuveyt gelmekte.

PETROL ZENGİNİ KUVEYT

Orta Doğu’da Basra Körfezi’ne kıyısı olan küçük bir ülke olan Kuveyt, Suudi Arabistan ve Irak ile sınır komşusu. Kuveyt’in en bilinen özelliği, para birimi Kuveyt dinarının dünyanın en değerli para birimlerinden biri olması. Bunun yanında. 4.5 milyon nüfuslu ülke dünyanın en büyük 6’ncı petrol üreticisi konumunda.

Kuveyt’in başkenti Kuveyt şehri.

Petrol zengini Kuveyt’te gaz ve elektrik gibi enerji fiyatları da oldukça düşük. Hatta yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en ucuz elektriği Kuveyt’te. Temmuz 2022 itibarıyla Kuveyt’te elektriğin kilovatsaati sadece 3 sent. Bu da Kuveyt’te madencilik yaparak bir Bitcoin üretmenin 1.393,95 dolara mal olması anlamına geliyor. Kuveyt’te üretilen bir Bitcoin, üreticisine neredeyse 29 bin dolar kar getiriyor. Bu durum da Kuveyt’i dünya üzerinde en karlı Bitcoin madenciliği yapılan ülke konumuna getiriyor. 

Kuveyt’in kripto para birimleri ile karmaşık bir ilişkisi var. Suudi Arabistan ve Katar gibi Orta Doğu’daki birçok komşusunun aksine Kuveyt, kripto para birimi madenciliğini henüz yasaklamadı. Ancak hükümet, Bitcoin’i veya diğer kripto para birimlerini yasal ödeme aracı olarak tanımıyor ve finansal kurumlar işlemleri gerçekleştiremiyor.

Kuveyt, bireyler tarafından elde edilen gelir üzerinden vergi almıyor ancak Kuveyt’teki veya merkezi Körfez İşbirliği Konseyi devletlerinden biri olan şirketler için Bitcoin madenciliği yapan tüzel kişileri yüzde 15 oranında vergilendirmeye hazırlanıyor. 

Bitcoin madenciliğinin en karlı olduğu diğer ülkeler ise Cezayir, Sudan, Yemen ve Etiyopya. Cezayir ve Sudan’da bir Bitcoin üretmenin maliyetleri 4 bin 100 ve 4 bin 700 dolar iken Yemen ve Etiyopya da 7 bin doların üzerinde. Üstelik Sudan, Yemen ve Etiyopya’da devam eden iç karışıklıklar ve savaşlar nedeniyle bu ülkeler madencilik yapmak için oldukça güvensiz. Kuveyt ise Birleşmiş Milletlerin Küresel Barış Endeksi’ne göre 163 ülke arasında dünyanın en güvenli 39’uncu ülkesi olarak göze çarpıyor. Madenciliğin en pahalı olduğu ülke ise Venezuela.

BITCOIN MADENCİLİĞİ

Peki Bitcoin madenciliği nasıl yapılıyor. Bitcoin madenciliği, tıpkı dijital bir şekilde banka defteri tutulur gibi, bir blok zinciri üzerine yeni bir işlem kaydı eklenmesi ile yapılıyor. Blok zincirine bu kayıt kolay bir şekilde eklenmiyor tabi. Kripto madencilerinin, blok zinciri sistemi tarafından oluşturulmuş karmaşık bir dijital denklemi de çözmesi gerekiyor. Bu denklemin hızlı kolay çözülmesi için yüksek işlemci gücüne sahip bir bilgisayar gerekiyor. Denklem çözülürken de oldukça fazla elektrik harcanıyor. Tek bir Bitcoin üretmek için tahmini olarak 1449 kilovatsaat elektrik harcanması gerekiyor. Bu da ABD’de bir evin ortalama 13 yılda harcadığı elektriğe eş değer. Denklemi çözen madenci ise blok zinciri tarafından Bitcoin ile ödüllendiriliyor. 2022 yılına kadar 19 milyonun üzerinde Bitcoin kazıldığı tahmin ediliyor. 

Kaynaklar: Visual Capitalist, AIBC, UN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx