Kemal Kılıçdaroğlu İstifa Edecek mi?

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde %48 oy oranında kalarak rakibi Recep Tayyip Erdoğan’a kaybetti. 

Yeni döneme ilişkin en çok merak edilen konuların başında Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasetten çekilip çekilmeyeceği yer alıyor. 

Biz de Kılıçdaroğlu’nun hangi yol haritalarını takip edebileceğini sizler için derledik…

Kemal Kılıçdaroğlu başaramadı… Büyük umutlarla hazırlandığı ve muhalif kitlelerin heyecanla kazanmasını beklediği seçimlerden yenilgiyle ayrıldı.

Millet İttifakı hem Parlamento çoğunluğunu sağlayamadı hem de Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan’a kaybetti. 

Siyasette bir dönem kapanırken şimdi gözler muhalefetin bu yenilgi sürecini nasıl yöneteceği ve Kılıçdaroğlu’nun CHP liderliğinden istifa edip etmeyeceği?

Kemal Kılıçdaroğlu, seçim gecesi yaptığı açıklamada istifa sinyali vermedi. Sonuçların halkın değişim iradesini güçlü bir şekilde yansıttığını savundu.

Kemal Bey’in ilk açıklaması, sürecin genelinde kendisini başarılı bulduğu ve 2024 Yerel Seçimlerinde de partinin başında olacağı izlenimini doğurdu. 

Ancak Kılıçdaroğlu’nun son sonuçların ardından siyaseti bırakıp köşesine çekilmesi gerektiğini düşünenlerin sayısı da hiç az değil. 

Peki, bu durumda hangi senaryolarla karşılaşabiliriz?

CHP’nin sonbaharda büyük kurultayı düzenlenecek. Kemal Bey bu süreci sessizce atlatıp Kurultay’da güven tazelemeye çalışabilir.

CHP’nin mevcut delege yapısı ve parti kadroları, Kılıçdaroğlu’nun görevde kalması için en önemli avantajı olarak görülüyor. Zira kendi konumlarını ve makamlarını korumak isteyecek olan partililer, CHP’de genel başkan değişimi yaşanmasını arzu etmeyebilir. 

Kılıçdaroğlu da ilk önce süreci soğutup zamanın geçmesini bekleyip ardından Kurultay’da güven tazeleyerek 2024 Seçimleri için muhalefeti yeniden etrafında kenetlendirmek isteyebilir. 

Peki, bu iş bu kadar kolay olur mu?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’nin yeni lider adayları arasında ismi en çok geçen kişilerin başında geliyor.

İmamoğlu, seçim sonrası yaptığı açıklamada ‘kimsenin umutsuzluğa kapılmamasını, moralini bozmamasını, aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemeyeceklerini’ söyledi. 

Ekrem Bey’in bu ifadeleri, Kılıçdaroğlu’na karşı ‘yenilenmiş’ bir CHP modeli olarak yorumlandı.

Ancak Ekrem İmamoğlu’nun da önünde ciddi riskler bulunuyor. Bu risklerin başında, mahkeme süreci devam eden siyasi olarak yasaklı hale gelmesi konusu bulunuyor.

Ekrem Bey’in önündeki tek risk bu değil. CHP Genel Başkanlığı’na adaylığını koyarsa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan feragat etmesi gerekecek. Yerel Seçimlere kısa bir zaman kala böyle bir riskin içine girip girmeyeceği merak konusu. 

Dolayısıyla, 2024 Yerel Seçimleri sonuna kadar Kılıçdaroğlu ile devam etmek de CHP için seçenekler arasında görülüyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun önündeki tek risk parti içindeki iktidarı değil. Millet İttifakı paydaşlarıyla da önümüzdeki süreçte yolların ayrılması ihtimali var.

Özellikle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in seçim sonuçlarına ilişkin bir muhasebe ortaya koymasına ve bu muhasebe sonunda bir karar vermesine kesin gözüyle bakılıyor.

Meral Akşener, hatırlanacağı üzere, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkmış ve seçilecek adayın o olmadığını söylemişti.

Bu süreçte Altılı Masa’da ciddi bir kriz yaşanmış ve Meral Akşener bir süre masanın dışında kaldıktan sonra geri dönmüştü. 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimleri kaybetmesinin ardından Akşener’in bu ittifak ile yola devam edip etmeyeceği de önümüzdeki günlerde yanıtını bulacağımız sorular arasında.

Altılı Masa’nın önündeki bir diğer risk ise, DEVA ve Gelecek Partileri’nin milletvekillerini birleştirerek TBMM’de grup kurmaları ve ayrı bir ittifak olarak yola devam etmeleri.

Bilindiği üzere DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Partileri, seçimlere CHP listelerinden katılmış ve toplamda 30’ün üstünde milletvekili çıkarmıştı. Şimdi seçilen milletvekillerinin CHP’den ayrılıp kendi partileri ile yola devam edecekler. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi’ne çağrı yaparak TBMM’de grup kurmak için birleşme çağrısı yapmıştı. DEVA Partisi’nin bu teklife vereceği yanıt büyük önem taşıyor.

Özetlemek gerekirse, Kemal Kılıçdaroğlu’nun önünde iki farklı seçenek var:

Birinci seçenek, 14 ve 28 Mayıs Seçimleri’nde alınan sonuçları başarı olarak lanse ederek koltuğunu koruyup 2024 Seçim Süreci’nde de partisinin başında kalacak. 

Dİğer seçenek ise kendisine yönelik tepki ve değişim beklentilerini karşılayarak 24 yıllık siyasi hayatını sona erdirecek. 

Bekleyip göreceğiz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir