Kaiko: Binance İrtifa Kaybederken Bu 2 Borsa Yükseliyor!

Binance, CEO’su ve kurucu ortağı Changpeng Zhao’nun şirketinde uygun AML kurallarını uygulamamaktan suçlu bulunmasının ardından görevinden istifa etmek zorunda kalması nedeniyle Kasım ayının sonunu zor geçirdi. Bu gelişmelerin borsa üzerindeki etkileri şimdi daha net ortaya çıkıyor. Ancak, her şeye rağmen borsa pazar payı açısından liderliğini koruyor.

Kaiko: Binance gerilerken bu 2 borsa kazandı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, ABD makamlarına 4 milyar doların üzerinde ceza ödemeyi kabul etti. Karar, başta BNB olmak üzere tüm sektör üzerindeki ani fiyat etkilerini tetikledi. Bunun yanı sıra, yatırımcıların borsaya olan güvenine de zarar verdi. Beklendiği üzere, birkaç platform bu gelişmelerden faydalanan taraf olarak ortaya çıktı.

Anlaşmadan sonraki ilk raporlar, daha önce Binance borsasında depolanan varlıkların aslan payının ABD’deki rakibi Coinbase Pro’ya aktarıldığını gösteriyor. Konuyla ilgili son araştırmasında Kaiko, Coinbase’in pazar payının %34 oranında arttığını söyleyerek bunu teyit ediyor. Bununla birlikte, başka bir borsa anlaşmanın ardından daha da fazla fayda sağladı: Bybit. Kripto borsası, pazar payını günler içinde % 50 artırdı. Kaiko, “Bybit, her bir saatte pazar payı kazandı. Böylece, 24 saatin 16’sında %20’den fazla büyüyerek hemen göze çarpan kazanan oldu.” diyor.

Binance’in Uzlaşmasından Sonra Kripto Borsalarının Bakiyeleri. Kaynak: Kaiko

Binance’in rakipleri üzerindeki hakimiyeti devam ediyor

Bununla birlikte Kaiko, Coinbase’in yükselişine rağmen Binance borsasının “hem BTC hem de altcoin’ler için likiditede lider olmaya devam ettiğini” kaydediyor. Bu durumu bu hafta başında CryptoQuant da belirtti. On-chain veri sağlayıcısı ve araştırma kaynağı, Binance’ın uzlaşmanın ardından rezervlerinde %20’lik bir düşüş gördüğünü ve borsada depolanan BTC’nin Mayıs ayındaki 634.000’den 500.000 civarına düştüğünü açıkladı. Bununla birlikte, Kaiko’ya göre Binance’in rakipleri üzerindeki hakimiyeti devem ediyor. Kaiko, BTC ve Dogecoin gibi birkaç altcoin için göstergelerin güçlü olduğunu söylüyor. Bu doğrultuda Kaiko analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu arada DOGE, Binance’in neden hala zirvede olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, spreadleri hiçbir zaman 1,5 bps’yi aşmadı; Bybit’in temel spreadi de benzer. Ancak sık sık 2 bps’nin üzerine çıkıyor. Coinbase’in spreadi her iki durumda da rakiplerinden daha yüksek ve henüz aradaki farkı kapatma belirtileri göstermedi.

Coinbase (COIN) performansı

Geçen hafta Coinbase, hisse senedi fiyatlarının yükselişine tanık oldu. Hisse, bir yıldan uzun süredir görülmeyen bir zirveye ulaştı. Ancak daha yakından baktığımızda, Binance anlaşmasından sonra başlayan belirli bir artışı fark etmek mümkün. COIN, Binance’in potansiyel anlaşmasıyla ilgili spekülasyonlar gün ışığına çıkmadan önceki hafta 100 doların hemen altında işlem görüyordu. Hisseler, CZ’nin istifa edeceğine dair haberlerin ortasında yükselmeye başladı. Söylentiler gerçeğe dönüştüğünde gerçekten de öyle oldu.

COIN’in fiyatları 1 Aralık Cuma günü itibariyle yaklaşık 135 dolara fırladı. Bu da ABD merkezli en büyük kripto borsasının hisselerinin Binance anlaşmasının ardından geçen iki hafta içinde yaklaşık %35 oranında arttığı anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx