İsrail’in aç ve susuz bıraktığı Gazzeliler suyu, çamurlu yağmur birikintilerinden içiyor

İsrail ordusunun 4 ayı aşkın süredir sürdürdüğü saldırılarıyla evlerini ve altyapıyı yerle bir etmesi nedeniyle Gazze kentinin kuzeybatısında yer alan Muhaberat Mahallesi’nden Tamir Keskin ve ailesinin tek içme suyu kaynağı, sokakta biriken çamurlu yağmur suları oldu.

ÇAMURLU SU BİLE ÇOK DEĞERLİ

Tamir’in oğlu Abdusselam Keskin’in, toprak sokakta yerde biriken çamurlu yağmur suyuyla susuzluğunu gidermeye çalışması kameralara yansıdı.

Filistinli adam İsrail güçlerinin birkaç gün önce çekilmesinin ardından, evlerini kontrol için göç etmek zorunda kaldığı Cibaliya Mülteci Kampı’ndan Muhaberat Mahallesi’ne kadar bir saat yürüdüğünü anlattı. “Buraya çok yorgun bir şekilde geldik ve İsrail tanklarının evimizi yıktığını gördük.” dedi.

‘YAĞMUR SUYU DİĞER SULARDAN TEMİZ’

Yerde biriken suyu içmesine ilişkin Abdusselam, “Çok susamıştım ve genel olarak şehirdeki su kirli. O yüzden ben de bu yağmur suyu birikintisinden içtim. Yağmur suyu muhtemelen suyu kanalizasyonla karışan kuyulardan elde ettiğimiz sudan daha iyidir.” şeklinde konuştu.

Küçük Abdusselam, Cibaliya’daki “Kampa dönebilmek için elimle biraz su içtim, zaten evimiz yıkıldı ve artık burada yaşayamayız.” ifadesini kullandı.

Abdusselam’ın yağmur suyu birikintisinden su içmesi tesadüf değil çünkü babası Tamir Abdüsselam, günlerdir yağmur suyunu ailesine temel içme suyu kaynağı haline getirmek için çalışıyor.

TUZLU SU İÇİN SAATLLERCE BEKLEMEK KALDILAR

Suya erişimin zorluğuna dikkati çeken Keskin, “Suyumuz yok ve bir bidon tuzlu su alabilmek için uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalıyoruz. Yağmur suyunu tercih ediyorum, çünkü kuyulardan aldığımız kanalizasyon suyuyla kirlenmiş sudan daha iyi tadı var.” diye konuştu.

Yağmur suyunu arıtma yöntemini ise Keskin, “Yağmur suyunu bir kaba koyuyorum, hanımım ve çocuklarımın içebilmesi için bir bez parçasıyla toprak ve kirden arındırıyorum.” şeklinde açıkladı.

Keskin, “Yağmur suyu çadırlarımızı sular altında bıraktı ama çocuklarımın susuzluğunu da giderdi. Hayatta kalmak için çok fazla seçeneğimiz yok ve bugünlerde yağmur suyu susuzluğumuzu gidermek için az olan birkaç seçenekten biri.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx