Zelenski’den ABD ve Avrupa’ya yardım paketi teşekkürü

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım paketinin ABD Senatosu’ndan geçtiğini belirterek, “ABD’ye, bölgemizde demokrasi ve Ukrayna için 40 milyar dolarlık yeni takviye paketini onayladığı için minnettarım” dedi.

Ayrıyeten Zelenski, Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ile konuştuğunu ve 9 milyar euroluk makro-finansal yardım paketi için Leyen’e şahsen teşekkür ettiğini belirtti.

Öte yandan İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile de bilhassa tarım eserlerinin ihracatı ve akaryakıt ithalatı olmak üzere ekonomik mevzular ve Azovstal’dan tahliyeler hakkında görüştüklerini söz etti.

Almanya’da maliye bakanları, G7 merkez bankalarının liderleri ve milletlerarası bağışçıların temsilcilerinin yer aldığı bir toplantının da gerçekleştiğini söyleyen Zelenski, “Her vakit dürüstçe söylerim: Ukrayna’da aylık bütçe açığı artık 5 milyar dolar. Özgürlük için savaşa dayanmak için süratli ve kâfi finansal takviyeye muhtaçlığımız var. Bu yalnızca masraflar yahut ortaklardan gelen bir armağan değil, bu onların kendi güvenliklerine katkılarıdır. Zira Ukrayna’nın savunması tıpkı vakitte Rusya’nın kışkırtabileceği yeni savaşlardan ve krizlerden onların korunması manasına da geliyor” biçiminde konuştu.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE HİTAP ETTİ

Ukraynalı üniversite öğrencilerine de hitap ettiğini belirten Zelenski, toplantıda Ukrayna’nın birçok kentinden toplamda 25 Ukrayna üniversitesinden öğrencilerin yer aldığını ve öğrencilerle savaş sonrası tekrar yapılanma, gelecek yıllarda Ukrayna’nın güvelinin nasıl garanti altına alınacağı üzere hususlarda konuştuklarını söyledi.

Ayrıyeten Zelenski, Ukrayna Eğitim Bakanı’na, süreksiz olarak işgal edilen tüm bölgelerden başvuranların kolaylaştırılmış bir prosedürle Ukrayna üniversitelerine girmelerine müsaade verecek değişiklikleri hazırlaması talimatını verdiğini tabir etti.

“RUSYA, DONBAS’TA BASKIYI ARTIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Devam eden savaşa dair de bilgi veren Zelenski, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin, Harkiv bölgesinin kurtarılmasına devam ettiğini lakin Donbas’ta Rusya’nın baskıyı artırmaya çalıştığını aktardı.

Zelenski, “Çernihiv bölgesindeki Rus hücumları, bilhassa Desna’daki fecî atak, enkaz temizleme devam ediyor, birçok meyyit var. Odesa bölgesinde ve Ukrayna’nın merkezindeki kentlerde daima taarruzlar, Donbas büsbütün yok edildi. Tüm bunların Rusya için rastgele bir askeri açıklaması yok ve olamaz. Bu, mümkün olduğu kadar çok Ukraynalıyı öldürmeye yönelik kasıtlı ve canice bir girişimdir” formunda konuştu. Bunun Ukrayna halkının ‘soykırımı’ olarak nitelendirileceğini ve Rusya’nın adalet önüne çıkarılacağını söyleyen Zelenski, “Ukrayna’da bir Rus savaş suçlusuna karşı birinci dava çoktan başladı. Ve memleketler arası mahkemede adaletin tam olarak tekrar tesis edilmesiyle sona erecek. Bundan eminim. Cürüm buyruğu veren ve uygulayan herkesi bulacağız ve adalete teslim edeceğiz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.