Taksiciler “giderlerimiz arttı” dedi, tarifeye yüzde 100 zam istedi

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, giderlerinin arttığını belirterek, taksi tarifesinde yüzde 100 zam yapılmasını talep etti.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu‘nun imzasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Toplu Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı’na gönderilen bir yazıda, tarifelerde artış istendi.

“Giderlerimiz yüzde 100’ü aştı”

Yazıda, 27 Aralık 2022 tarihinde yapılan son taksimetre zammından bu yana geçen sürede, demirbaş giderlerinin (yedek parça, işçilik, sosyal güvenlik prim artışları, araç sigorta kasko artışları, lastik, akü, madeni yağ vb.) yüzde 100’ü aşan oranlarda arttığı ve esnafın bundan olumsuz etkilendiği belirtildi. Ayrıca, belirli aralıklarla yenilenmesi gereken araç fiyatlarının da 3 katına çıktığı ve mevcut gelirlerle araç yenilemenin mümkün olmadığı ifade edildi.

UKOME toplantısında tartışılacak

Bu talebin, 27 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan UKOME toplantısında tartışılması bekleniyor.

En son 27 Aralık 2022 tarihli UKOME toplantısında indi-bindi ücretine yüzde 42 zam yapılmış, bu zamla birlikte indi-bindi ücreti 40 TL’ye yükseltilmişti. Şu anda taksimetre açılış ücreti 12.65 TL, km başına ücret ise 8.51 TL olarak belirlenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx