Silikon Cephenin Su Sızdırmazlık Testinden Geçerek Uygulandığını Biliyor Musunuz?

Cephe sistemleri birçok iş yeri ve ev binalarına uygulanabilen çeşitleri kapsamaktadır. Çoğunun tam olarak nasıl yapıldığı ve ne olduğu bilinmemektedir. Aslında bu durum bilinse bireyler binaları için daha doğru tercihlerde bulunurlar.

Dış cephe kaplamalarının hepsi kurum ve kuruluşlar tarafından su geçirmezlik gibi testlere tabi tutulur. Bu testlerin sonucunda da yapılması ya da yapılmaması kurumlar tarafından uygun bulunur. Dış cephe kaplamalarının her bir çeşidi binanın dışına uygulanmasına uygun görülmüştür.

Bu durumu pek çok insanlar bilmez ve bu sebepten dolayı da firmalara güven duymaz. Fakat bu bilgi kaplamalara ve işçiliğe olan güveni arttıracaktır.

Silikon Cephe Nedir?

Dış cephe kaplama çeşitlerinin hangi kuruluşlar tarafından teste tabi tutulup onaylandığını merak ettiniz öyle değil mi? Üniversitelerin mühendislik, bilim ve teknoloji alanları tarafından test edilip onaylanmaktadır.

Dış cephedeki camlar arasındaki 16 mm boyutundaki boşluklara silikon doldu yapılır. Silikon malzemesi ise suya karşı dayanıklılık gösterir. Dış cephede gözüken alüminyum profil çerçevesinin bulunmayarak yapılan cam giydirme cephe sistemine silikon cephe denir.

Bu özelliğinden dolayı da hangi alan binalarında tercih ediliyor olabilir? Evet daha çok iş yeri binalarında bu cephe tarzını görmüş olabilirsiniz. Fakat yine de yüksek binalı ev sistemlerine de uygulanabilmektedir.

Giydirme cephe olarak da bilinmektedir. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgilere ise alanında uzman kadrosuyla çalışan bir firma olan köşk yapı firmasından edilebilirsiniz.

Silikon Cephe Teknik Özellikleri Nelerdir?

Camın sadeliğini ve asaletini vurgulayan cephe giydirme sistemini silikon cephe oluşturmaktadır. Alüminyum profil gözükmeden sadece cam görünümü verilmektedir.

Peki, bu cam paneller arasındaki sızdırmazlığı sağlayan malzemenin ne olduğunu düşündünüz mü? Silikon malzemesi sızdırmazlığı sağlamak için boşlukları kapatırken kullanılır.

Bu cephe tarzının teknik özellikleri merak ettiniz öyle değil mi? İşte teknik özellikler:

l Gözüken profil genişliği 54 mm dir.

l Düşey ve yatay profiller farklı olabilir.

l Yatay profil kırlangıç geçme sistemi ile bağlanır.

l Su tahliyesi kondens kanallarıyla oluşturulur.

l Bu cephe sistemine dıştan bakıldığında camlar arasında yatayda ve düşeyde 16 mm olarak derzler bulunur.

l Camlar alüminyum kasetlere özel silikon malzemesiyle yapıştırılır.

l Sistem çelik profiller ile desteklenebilir.

 

Silikon Cephe Sistemi Neden Kullanılır?

 

Birçok özellik ve avantajlarından dolayı silikon cephe bina sahiplerinin tercih alanını oluşturmaktadır. Başka kimin tercihleri arasında bu cephe önerisi yer alabilir? Firma da bu cephe tarzını bina sahiplerine önerebilir.

 

Kullanım alanlarını, yapımını, malzemesini, görselliğini belli ederek öneri seçenekleri arasında verilir. Siz de bu konuda gerekli desteği almak için hangi firmaya başvurmanız gerektiğini biliyor musunuz? Köşk yapı firması bu alanda uzmanlığını korumaktadır.

 

İşte hem firma tarafından hem de kullanıcı tarafından tercih sebebini oluşturan özellikler:

 

l Özgür tasarım yapabilme olanağı verir.

l Modern ve estetik görünüm sağlar.

l Yapıldıktan sonra bakım istemez.

l Zamandan tasarruf sağlar. Nasıl mı? Yapım ve montaj kolaylığının olması inşaat alanındaki zamanı kısaltır.

l Çok katlı binalar için kullanımı oldukça uygundur.

l İklim koşulları dengesiz olan ülkelerde mutlaka uygulanması gereken cephe koruma tarzıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir