Silahlı hücuma uğrayan Japonya eski Başbakanı Şinzo Abe’nin kalbi durdu

Japonya’nın savaş sonrası tarihinin en değerli başkanlarından biri olan eski Başbakan Şinzo Abe, Nara kentinde yaptığı konuşması sırasında göğsünden ve boynundan vuruldu. 

Japan Times gazetesine nazaran; Şinzo Abe için tabipler, “Kardiyak arrest” (kalp yetmezliği) dedi lakin şimdi resmi bir vefat ilanı yapılmadı.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, silahlı akın ile ilgili, eski Başbakan Abe’in durumu için “ciddi” açıklaması yaptı. Kişida, tabiplerin Abe’nin hayatını kurtarmak için ellerinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.

Ayrıca Başbakan Kişida’nın gazetecilere verdiği demeçte, “Demokrasinin temeli olan seçim kampanyası sırasında gerçekleşen aşağılık, barbarca bir hareketti. Bu, affedilemez bir davranış” dedi.

ZANLI ESKİ SUBAY ÇIKTI

Japonya’nın kamu yayın kuruluşu NHK‘ye nazaran polis, 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami isimli zanlıyı olay yerinde tutukladı.

NHK; hükümet yetkililerinden zanlının vazife yaptığı 2005 yılına kadar üç yıl boyunca Deniz Kuvvetleri subayı olduğunu söylediğini aktardı. Zanlı Yamagami, polislere eski başbakandan “şikayetçi olduğunu” ve eski başbakanı öldürme niyeti ile ateş ettiğini itiraf etti.

Polis ayrıyeten, taarruzda kullanılan silahın “el yapımı” olduğu bilgisine ulaştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.