Siirt’te, yer altından gelen seslere yönelik çalışma başlatıldı

Siirt’te, merkeze bağlı Meydandere köyünde, yaklaşık 2 haftadır yer altından gelen sesler ve birkaç saniye süren sarsıntılar, köy sakinlerini endişelendirdi.

Köy muhtarı Necmettin Baykara’nın talebi ve köylülerin tezleri üzerine AFAD takımları köye geldi.

AA’nın haberine nazaran; köylülerin talebi üzerine AFAD Vilayet Müdürü Cahit Akkoyun ve jeoloji mühendislerinden oluşan takım, köyde inceleme yaptı.

“Jeolojik etüt raporlarını yetkili makamlara ileteceğiz”

AFAD Vilayet Müdürü Cahit Akkoyun, incelemelerde jeoloji mühendislerinin de yer aldığını belirten Akkoyun, şöyle konuştu:

“Köyün içinde birtakım keşif ve incelemelerde bulunduk. Köyün etrafından bilhassa yüksek bölümdeki yerlerde meydana gelebilecek yarılma açılmalar var mı diye jeoloji mühendisleriyle araştırma yaptık. Bu çalışmalar sonucunda hazırlayacağımız jeolojik etüt raporlarını yetkili makamlara ileteceğiz. Köy muhtarının tez ettiği seslerin nedenini bilmemekteyiz. Bunu ilerleyen vakitlerde tespit edeceğiz.”


“Ses derinden geliyor”

Muhtar Baykara da orta sıra gelen ses ve meydana gelen sarsıntıların çok kısa sürdüğünü ve bilhassa gece saatlerinde bu sesler üzerine uyandıklarını belirterek şu tabirleri kullandı:

“Yer altında ses geldiği vakit güya bir kamyondan materyal dökülmüş üzere lakin ses derinden geliyor. Bu esnada tüm konutlarda bir titreme oluyor. Bölgede sarsıntı oldu zannediyoruz, haberlere bakıyoruz bir şey yok. Bir yol çalışması da yok bölgede. Köyümüz baraja 4 kilometre aralıkta. Yer altındaki su tahminen boşlukları dolduruyor da olabilir. Aklımıza öbür bir şey gelmiyor.”

Durumu yetkililere bildirdiklerini aktaran Baykara, AFAD’ın köyde inceleme yaptığını ve buna ait çıkacak raporun sonucunu beklediklerini belirtti.

Köyde yaşayan Sabri Yıldırım da köyü endişelendiren bu durumun bilhassa gece saatlerinde yaşandığını kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.