Savunma Sanayi Başkanlığından S-400 açıklaması

Başkanlık resmi kaynaklarından S400 tedarik sürecine ait yapılan açıklamada, “Yeni bir gelişme kelam konusu değil. Birinci gün yapılan muahedeye nazaran süreç devam etmektedir.” ifadesi kullanıldı.

S-400 ANLAŞMASI

Ankara ile Mosova, 2017 yılında S-400 sistemleri tedariki için bir mukavele imzaladı. Birinci teslimatla Türkiye, bu sistemleri Rusya’dan alan birinci NATO ülkesi oldu.

ABD, Türkiye’yi Rus hava savunma sistemlerinden vazgeçirmeye çalıştı fakat, ‘bu kararı sadece Türkiye’nin verebileceğini’ söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sistemlerden vazgeçmedi.

ABD, Türkiye’ye geri adım attırmak için F-35 programından çıkarma ve bir dizi tek taraflı yaptırım uygulasa da, S-400 mutabakatına kararlılıkla bağlı kalındı.

Rus basınında yer alan bahse ait haberde, “Ankara NATO’nun kilit müttefiki ve bu çeşit yatırımların uygulanmasını cevapsız bırakmayacağı konusunda uyardı.” tabirleri yer aldı

S-400 TESLİMATI

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi teslimatı 12 Temmuz 2019’da başlamıştı.

S-400 sistemi gereçlerini getiren Rus uçakları arka arda Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde bulunan Mürted Hava Meydanı’na inmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.