Safra taşı olanlarda pankreas kanseri riski daha fazla

Safra kesesi taşlarının tekrarlayan enfeksiyona yol açarak safra kesesi kanseri riskini artırabileceği uzun vakittir kabul gören bir durum olduğunu bildiren Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr.Uğur Coşkun, ayrıyeten safra kesesindeki taşların kanala düşmesi sonucunda pankreatit denilen pankreas bezinin iltihabı ile karşılaşıldığını bildirdi.

Bunların dışında birkaç gün evvel safra kesesi taşlarının pankreas kanseri açısından bir belirteç olduğuna yönelik bir çalışmanın San Diego’ da ki Digestive Disease Week toplantısında sunulduğunu bildiren Prof. Dr. Uğur Coşkun, Tabip Marianna Papageorge ve arkadaşları tarafından sunulan çalışmada pankreas kanseri tanısı konulan hastalarda teşhisten evvelki bir yıl içerisinde safra taşı hikayesi, kanseri olmayanlara nazaran 6 kat daha fazla olarak bulunduğunu bilgisini verdi.

Coşkun, araştırma hakkında şu bilgileri verdi: “2008 ile 2015 yılları ortasındaki 18 bin 700 pankreas kanserli hastanın bilgileri incelendiğini ve kanser tanısı olmayan bireyler ile karşılaştırılmış. Pankreas kanseri tanısı olanlarda kanser teşhisinden evvelki 1 yıl içinde safra taşı yüzdesi yüzde 4,7 ve safra kesesi ameliyat oranı yüzde 1,6 olarak bulunmuş. Bu oranlar kanser tanısı olmayan bireylerde safra taşı hikayesi bakımından yüzde 0,8 ve safra kesesi ameliyatı açısından yalnızca yüzde 0, 3.

Pankreas kanseri maalesef hala en agressif ve ölümcül kanserlerden birisi olduğunu söz eden Prof. Dr. Uğur Coşkun, birçok kanser çeşidinde akıllı ilaçlar ve immunoterapi kullanılmasına karşın bu tedavilerin pankreas kanserinde aktifliği şimdi göstermediğini belirterek, “Lakin çok erken evrede teşhis edilen hastalarda tam güzelleşme talihi bulunmakta. Bu çalışmanın sonuçlarına bakarak safra kesesi taşlarının pankreas kanserine yol açtığını söyleyemeyiz. Ancak gerek safra taşı olanlarda gerekse bu nedenle ameliyat olmuş olan bireylerde pankreas kanseri gelişme riski daha fazla olarak gözüküyor. Bu bağın hangi sistem ile olduğunun ortaya çıkarılması pankreas kanserinin erken teşhisi açısından çok yararlı olabilir. Bu kümedeki bireyler erken teşhis tarafında takip programlarına alınabilir. Ancak bunun rutine girebilmesi için bu bağlantının sebebinin net bir halde ortaya konulması gerekiyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.