Sabah kahvaltısı için uzmanlardan uyarı! Aç karına bu eserleri tüketmeyin… Bağırsakları delip iç organlara ziyan veriyor!

Sabah saatlerinde beden büsbütün boşalmış bir halde uyanır. Organlar akşam uyuduğumuz da uzun periyodik ve aralıksız bir çalışmadan geçmesinden ötürü bedenimizde besin bulunmamaktadır. Bundan ötürü birinci uyandığımız saatlerde midemizi boş hissederiz. Çabucak bir şeyler atıştırıp midemizdeki bu boşluğu doldurmak isteriz. Ama uzmanlar bu davranışın epeyce yanlış olduğu konusunda insanları uyardı. Aç karnına tüketilen birtakım besinlerin insan bedeninde önemli sıhhat sorunları ortaya çıkaracağı istikametinde savlar bulunuyor.

AÇ KARNINA TÜKETİLMEMESİ GEREKEN BESİNLER NELER?

Peki, uzmanların sabah kahvaltısında direk tüketilmemesini istediği besinler neler? İşte sabah kahvaltısında direk olarak tüketilmemesi gereken besinler:

YOĞURT

Herkes tarafından bilinen yararları saymakla bitmeyen yoğurt, aç karnına tüketildiği vakit midedeki asit ölçüsünün artmasına neden olmaktadır. İçermiş olduğu laktik asit bakterileri de mide asidinin mide duvarına ziyan vermesine neden olur. Kimi uzman şahıslar bunu alışkanlık haline getiren bireyleri ölümcül sonuçların beklediği konusunda uyarıyor. Bunun tersine asit oranı arttıkça midenin delinme oranı da yükseliyor. Bundan ötürü uzman şahıslar yoğurdun yemekten sonra tüketilmesi istikametinde hemfikirler.

GAZLI İÇECEKLER

Yemeklerle bile tüketildiğinde ziyanlı olan gazlı içecekler, yemekten evvel tüketildiği vakit yemek borusunu tahriş eder. Uyurken yemek borusunda biriken gazla birleşen bu asitli içecekler mide kapağında bulunan kasın fonksiyonelliğini bozarak. Kabızlığa yol açar.

BAHARATLI YEMEKLER

Anadolu mutfağının vazgeçilmezi olan baharatlar aslen alternatif tıbbın ilaç deposu olarak bilinmektedir. Ama yüksek oranda ve aç karnına bedenin bunlara maruz kalması sıhhat sıkıntılarına neden olmaktadır. İçerdikleri unsurlardan ötürü bağırsaklardaki flora ölçüsünü bozmaktadır. Bu da sindirim problemlerine davetiye çıkarmaktadır. Dikkat edinilmediğinde bağırsak düğümlenmesinden kolon kanseri üzere riskli süreçlerin yaşanmasına yola açmaktadır.

DOMATES

Doğada bulunan güçlü antioksidanların başında gelmektedir. Yüksek oranda likopen içeren domates tıpkı vakitte güçlü bir asidik husustur bundan ötürü aç karnına tüketilmemesi gereken bir besindir. Bilhassa uzmanlar anneleri bu hususta uyarmaktadır. Annelere karnı aç olan çocuklarına domatesi tuzlayarak vermelerinin sindirim meselelerine yol açmaktadır. Mide ve bağırsaklarda delinmeler yaşanabilir. Bu da sızıntıya neden olmaktadır. Bağırsak ve mide de yaşayan sızıntıdan kaynaklı olarak iç organların hepsine ziyan vermektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.