Putin’den kararname: Wagner savaşçıları ‘bağlılık yemini’ edecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeniy Prigojin’in düşen bir uçakta hayatını kaybettiğinin açıklanmasından iki gün sonra bir kararname imzaladı. 25 Ağustos Cuma günü imzalanan ve imzalanır imzalanmaz yürürlüğe giren kararnameye göre, Wagner ve ülkedeki diğer paralı asker gruplarının çalışanlarının ‘Rus devletine bağlılık yemini’ etmeleri zorunlu olacak.

‘KOMUTANLARIN VE LİDERLERİN EMİRLERİNE KESİNLİKLE UYULACAK’

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Kremlin’in internet sitesinde de paylaşılan kararname, ordu adına faaliyet gösteren ya da Rusya’yı Ukrayna’daki ‘özel askeri operasyonunda’ destekleyen herkesin Rusya’ya resmi bir bağlılık yemini etmesi gerekecek. Söz konusu adım, kararnamede ‘Rusya savunmasının manevi ve ahlaki temellerini oluşturma adımı’ olarak nitelendirilirken, edilmesi şart koşulan yeminin ‘komutanların ve üst düzey liderlerin emirlerine kesinlikle uyma sözü’ de içerdiği görüldü.

Ne olmuştu?

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, 23 Ağustos Çarşamba akşamı ülkenin Tver bölgesinde özel jetin düşmesi sonucu 10 kişinin öldüğünü bildirmişti. Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya), düşen uçakta ölenlerin arasında Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in de bulunduğunu açıklamıştı. Wagner’e yakınlığıyla bilinen bazı Telegram kanallarında uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemlerince düşürüldüğü öne sürülmüştü.

Prigojin, beraberindeki paralı savaşçılarla 24 Haziran’da Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatmış, Prigojin ‘vatana ihanet’ ile suçlanmıştı. İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun araya girmesiyle sona ermişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx