Psikologlar Teşhis Koyabilir Mi?

Psikologlar teşhis koymaz, teşhis koyma işlemi psikiyatri hekiminin işidir. Psikologlar tıp fakültesi mezunu olan doktorlar değildir. Uzman danışmanlardır. Durumunuz hakkında bilgilendirir ve uzman hekime gitmeniz gerekiyorsa bunu size iletir. Online terapi ilaç tedavisi yapamaz eğer gerekli görürse bunu hekim aracılığı ile yapar.

Psikolojiye Karşı Psikiyatri – Hasta Sorunlarının Teşhisi

Temel olarak eğitim ve öğretimlerindeki farklılıklar nedeniyle, her iki alanın da bir hastanın ruh sağlığı sorunlarını teşhis etme biçiminde büyük bir fark vardır. Bir psikiyatrist, çalışmalarına dayanarak fiziksel veya kimyasal açıklamalar ararken, bir psikolog sosyal veya kişisel açıklamalar arayacaktır. Psikiyatristler, tıbbi laboratuvar testleri ve bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları dahil olmak üzere teşhis testlerinden yararlanabilen tıp doktorlarıdır. Bir akıl sağlığı durumunu özel olarak etiketlemek için, psikiyatristler Amerikan Psikiyatri Birliği’nin Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı , beşinci baskıya (DSM-5) güvenirler. Bu kılavuzda çeşitli ruhsal bozuklukların tanımları ve her bir hastalığı teşhis etmek için kullanılan kriterler yer almaktadır. Hem psikiyatristler hem de psikologlar çeşitli psikolojik testler ve değerlendirmeler kullanırlar . Ancak online psikolog, bu testleri uygulama ve yorumlama konusunda kapsamlı bir eğitim almaktadır. Ayrıca DSM-5’i de kullanırlar.

Psikologların Farkı Ne?

Psikologlar ve psikiyatristler arasında bir takım farklılıklar vardır. Genel olarak bakıldığında en önemli fark, psikologların hastaları konuşma terapisi ile tedavi etmesi ve psikiyatristlerin hastaları tıbbi prosedürler ve reçeteli ilaçlarla tedavi etmesidir. Herhangi bir birey için doğru yaklaşım, durumuna, durumun ciddiyetine, kişisel tercihlerine, coğrafi bölgelerine ve ödeme yeteneklerine bağlı olabilir.

Benzerlikler Nelerdir?

Psikologlar ve psikiyatrisler arasında farklar olduğu gibi benzerler de vardır. En önemlisi, her ikisi de hastaların mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmelerinin önündeki zihinsel ve duygusal engellerin üstesinden gelmelerine yardımcı olmaya çalışır. Aslında, bu hedefe ulaşmak için genellikle birlikte çalışırlar. Kısaca tanı koyma işlemi psikoloğa ait değildir. Psikologlar sadece durumu kavrar ve hastaya bu durumla nasıl baş etmesi gerektiğini öğretmektir. Ayrıca psikoloji testleri gibi tedavi öncesi hazırlıklar da yapılır.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.