Ofis çalışanlarının kâbusu: Yeni atanan yöneticiler

Yeni atanan yöneticiler ofis çalışanları için adeta kâbusa dönüşüyor. Bloomberg’ün haberinde yer alan Oji Life Lab araştırmasına göre her beş çalışandan birisi yetersiz liderlik becerilerine sahip yeni yöneticiler yüzünden uykusuz kaldığını belirtiyor.

Dijital öğrenim sistemleri firmasının araştırmasında her üç çalışandan birinin çiçeği burnunda yöneticiler yüzünden anksiyete, motivasyon düşüklüğü, uykusuzluk ve benzeri sorunlarla karşı karşıya kaldığını ve bu durumu istifa sebebi olarak gördüklerini belirtti. Katılımcıların önemli bir bölümü, yeni yetme yöneticileri, diğer eksikliklerinin yanı sıra, çatışmayı azaltmada, karar vermede ve kaliteli geri bildirim sağlamada zayıf olarak algılıyor.

Oji Life Lab ve Harris Resarch’ün ortaklaşa yaptığı anket çalışmasına ABD’de görev yapan 2 binin üzerindeki ofis çalışanı katıldı.

KADIN ÇALIŞANLARIN YÜZDE 40’I YENİ YÖNETİCİYLE ÇALIŞMAKTAN ENDİŞELİ

İşletme yönetimi konusunda 40 yılı aşkın süredir çalışmalarda bulunan Harvard Üniversitesi İşletme Profesörü Linda Hill, “Sonunda iyi bir yöneticiye dönüşseniz bile yine de kötü bir ilk yıl geçireceksiniz” açıklamasında bulunuyor.

Araştırmaya göre kadın çalışanların ve daha yaşlı çalışanların yeni yöneticilere düşük puan verme olasılıkları daha yüksek. Hill’e göre bunun sebebi yeni yöneticilerin çalışanlarına adil davranmakla eşit davranmak arasındaki farkı idrak edememesi.

Kadın katılımcıların yüzde 40’ı yeni bir yönetici ile çalışmaktan endişe duyduğunu belirtiyor. Yeni bir yöneticinin gelmesi halinde aynı endişeyi gösteren erkek çalışanların oranı ise sadece yüzde 29.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx