Netflix’e rakip geliyor: Apple TV sinema sektörüne girecek

Apple, Apple TV+ için film harcamalarını yıllık 1 milyar dolara çıkarmayı ve bu filmleri dünya çapında sinemalarda gösterime sokmayı planlıyor.

Webtekno’nun Bloomberg’den aktardığına göre, şirketin bu hamlesi Apple TV+’ın Hollywood’daki profilini yükseltmek, daha fazla abone çekmek ve “kültürel etkinlikler” yaratmak için tasarlanıyor.

Türkiye’den erişim sağlanamayan platformun ‘CODA’ ve ‘Cherry’ filmleri, 2021 yılında birkaç haftalığına da olsa belirli sinema salonlarında gösterime girmişti.

Diğer yayın platformlarıyla rekabete girmek isteyen ve kullanıcı sayısını artırmayı hedefleyen Apple’ın, aralarında Martin Scorsese’nin “Killers of the Flower Moon”, Ridley Scott’ın “Napoleon” filmlerinin de bulunduğu Apple TV+ filmlerini, bu yıl sinemalarda yayınlamak için işbirliği yapmak üzere birkaç üçüncü taraf dağıtımcıya başvurduğu düşünülüyor.

Apple TV+ filmlerinin, en az bir ay boyunca dünya çapındaki sinemalarda vizyonda olması bekleniyor.

Apple’ın ayrıca, dünya çapında binlerce sinemada film dağıtımı konusunda uzman olmadığı için üçüncü parti stüdyolara yöneldiği, ancak bu tür ortakların talep edeceği yüksek ücretler ve pazarlama bütçeleri konusunda endişeleri olduğu iddia ediliyor. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir