NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Ukrayna savaşı kazanabilir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nın akabinde düzenlediği basın toplantısında, “Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı planladıkları üzere gitmiyor. Kiev’i almayı başaramadılar. Harkov etrafından geri çekiliyorlar ve Donbass’taki büyük taarruzları durdu. Rusya stratejik gayelerine ulaşamıyor. Ukraynalılar vatanlarını cesurca savunuyorlar. Ukrayna bu savaşı kazanabilir” dedi.

Almanya’nın Başşehri Berlin’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nın akabinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya videokonferans yoluyla katılan Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine başvurmaları konusunda ortak bir tabanda buluşulabileceğine dikkat çekerek, “Güvenliğimiz için dönüm noktasında olan bir anda dururken, birlik içinde kalmaya devam etmek her zamankinden daha kıymetli. Dün Finlandiya ve İsveç bakanları beklenen NATO üyeliği müracaatlarından bahsetti. NATO’ya katılmak isteyip istememeleri onların kararıdır. Aldıkları karar ne olursa olsun hürmet duyacağız zira tüm hâkim uluslar kendi yollarını seçme hakkına sahiptir” dedi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’nun en yakın ortaklarından olduğunu söyleyen Stoltenberg, NATO’ya katılmalarının “tarihi bir an” olacağını tabir ederek, “NATO’ya üyelikleri, ortak güvenliğimizi artıracaktır” dedi.

“SAVAŞI UKRAYNA KAZANABİLİR”

Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı planladıkları üzere gitmiyor. Kiev’i almayı başaramadılar. Harkov etrafından geri çekiliyorlar ve Donbass’taki büyük taarruzları durdu. Rusya stratejik gayelerine ulaşamıyor. Ukraynalılar vatanlarını cesurca savunuyorlar. Ukrayna bu savaşı kazanabilir” dedi.

Putin’in NATO’yu bölmek istemesinin bilakis NATO’nun her zamankinden daha güçlü ve birleşik olduğunu söyleyen Stoltenberg, Ukrayna’ya askeri dayanağın arttırılması gerektiğini belirtti.

TOPLANTIDA SAVUNMA KONUSUNDAKİ CAYDIRICILIĞIN GÜÇLENDİRİLMESİ ELE ALINDI

Toplantıda, NATO’nun savunma konusundaki caydırıcılığının güçlendirilmesinin ele alındığını aktaran Stoltenberg, “Bugün, müttefiklerle Ukrayna’ya güçlü bir takviyesi, NATO’nun savunma konusundaki caydırıcılığının arttırılması ve Rusya’ya karşı duruşumuz da dahil olmak üzere savaşın uzun vadeli tesirlerini konuştuk” dedi.

Toplantıda ayrıyeten, haziran ayında İspanya’nın başşehir Madrid’de yapılacak olan NATO Tepesi’ni de görüştüklerini belirten Stoltenberg, NATO’nun bir sonraki stratejik konseptinin, stratejik bir rekabet planı hazırlamak olduğunu belirtti.

“UKRAYNA’YA DAYANAK GAYRETLERİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Stoltenberg’in akabinde konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ise, Ukrayna’ya dayanağın devam etmesi gerektiğini tabir ederek, “Ukrayna’daki dehşetli durumun farkındayız. Burada olmamız bu bahiste ne kadar birlik olduğumuzun bir sözüdür. Bugün, Ukrayna’yı desteklemeye nasıl devam ettiğimizi ve bilhassa Ukrayna’daki insanlara takviye olmak için neler yapabileceğimizi tartışarak, gelişmeleri tahlil ettik. Ulusal gayretlerimiz ve bilhassa askeri dayanak kelam konusu olduğunda, bu gayretlerimizden vazgeçmeyeceğimiz konusunda hemfikiriz. Ukrayna’nın kendini savunabilmesi için bu dayanağa gereksinimi var” dedi.

“EĞER İSVEÇ VE FİNLANDİYA ÜYELİĞE HAZIRLARSA BİZ DE HAZIRIZ”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya olası üyeliklerine değinen Baerbock, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmak istemeleri Avrupa’daki güvenlik ve barışçıl sistemimizde esaslı bir değişikliğin temel tabiridir. İsveç ve Finlandiya bizim sadece dostumuz değil, epey uzun bir müddettir Avrupa ailesinin üyeleridirler ve bu yüzden NATO’nun kapıları onlara açıktır. Şayet İsveç ve Finlandiya üyeliğe hazırlarsa, bizde hazırız” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.