Küba’da ‘Moncada Baskını’nın yıl dönümü kutlanıyor: Onlarca ülkeden dayanak bildirisi

Küba’da Fidel Castro liderliğindeki 1 Ocak 1959 İhtilali’nin dönüm noktası olarak kabul edilen Moncada Kışlası Baskını’nın yıl dönümü Havana’da ve dünyanın dört bir yanından takviye bildirileriyle kutlanıyor, ABD’nin Küba’ya dönük ambargosuna son verilmesi davetleri yapılıyor.

Fidel Castro ve arkadaşlarının 1953’te Fulgencio Batista idaresine karşı başlattığı 26 Temmuz Hareketi’ne de ismini veren Moncada Kışlası Baskını, Küba’da “Ulusal İsyan Günü” olarak kabul ediliyor. Küba Devlet Lideri Miguel Díaz-Canel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 26 Temmuz Ulusal İsyan Günü’nü kutladı.

Havana merkezli Prensa Latina’nın haberine nazaran, Küba’nın “Ulusal İsyan Günü” dünyanın dört bir yanında kutlama bildirileri ve etkinliklerle anılıyor. Fransa’nın başşehri Paris’te Küba’yla dayanışma dernekleri, “Küba’ya ambargonun son bulması” davetiyle hareketler düzenledi.

Lübnan’da Kübalı diplomatların da katıldığı anma aktiflikleri yapılırken Sri Lanka’nın başşehri Kolombo’da Barış ve Dayanışma Örgütü’nden açıklama yapıldı. Açıklamada, “26 Temmuz’un Küba halkına asırlarca süren tahakküm, işgal, baskı ve boyun eğdirme siyasetlerinden sonra bağımsızlık uğraşının ilanı” olduğu belirtildi.

Haberde, Malezya’da Küba ile Dayanışma Kümesi’nin aktiflik düzenlediği, Kenya’nın başşehri Nairobi’de de Küba dostlarının “Ulusal İsyan Günü” kutlamalarına katıldığı söz edildi.

‘KÜBA’YA ABLUKA’YA SON’

Güney Amerika ülkelerinde de 26 Temmuz Ulusal İsyan Günü’yle ilgili etkinlikler düzenlendi. Meksika Dayanışma Hareketi’nin düzenlediği aktiflikte, “ABD Lideri Joe Biden’ın Küba’ya dönük sürdürdüğü ambargo siyasetlerinden vazgeçmesi” daveti yapıldı.

Şili’nin başşehri Santiago’da Küba ile Dayanışma Uyum Komitesi, Mapocho Irmağı üzerindeki köprüde pankart açarak “Küba’ya ablukaya son” iletisi verdi. Peru’nun başşehri Lima’da ise SoliCuba kümesinden Gustavo Espinoza, “Moncada Baskını’nın Latin Amerika’nın bağımsızlık gayretinde de değerli bir yeri olduğunu” vurguladı.

Onlarca ülkeden yaklaşık 100 temsilcisinin ise “Ulusal İsyan Günü” kutlamaları nedeniyle Havana’ya ziyarette bulunduğu açıklandı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.