Karadeniz’de can pazarı: 4 kişilik aile boğulma tehlikesi geçirdi

Olay, Atakum ilçesi Taflan Deresi mevkii kıyısında meydana geldi. Samsun’a diğer bir vilayetten geldiği öğrenilen 4 kişilik Yaşar ailesi serinlemek için denize girdi. Bir mühlet sonra rüzgarın ve şiddetli dalgaların tesiriyle boğulma tehlikesi yaşayan ailenin yardımına etraftaki vatandaşlar ve cankurtaranlar yetişti. Anne Bediha Yaşar (42) kıyıda bulunan vatandaşların denizdekileri yönlendirmesiyle kıyıya getirildi. Baba ve bir çocuğu ise kendi imkanları kendisini kıyıya attı. Öbür çocukları Furkan Yaşar (19) ise bir mühlet denizde arandı. Cankurtaranlar tarafından denizde baygın halde bulunan Furkan Yaşar kıyıya çıkartıldı. Olay yerine gelen 112 takımları aile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi götürdü.

HASTANEDE 15 DAKİKA KALP İLETİSİ YAPILDI

Hastaneye şuuru kapalı halde getirilen 19 yaşındaki Furkan Yaşar’a hekimler 15 dakika boyunca kalp masajı yaptı. Hayata döndürülen 19 yaşındaki genç entübe edilerek ağır bakıma alındı. Anne ve baba ve başka çocukların ise durumlarının düzgün olduğu öğrenildi.

AİLEYİ KURTARANLAR OLAYI ANLATTI

Olaya müdahale eden cankurtaran Murat Kılıç, “Bize kıyı güvenlikten ihbar geldi. Bizde çabucak arkadaşlarımızla buraya geldik. Geldiğimizde bir kişiyi halk çıkartmıştı. Kıyıda anne vardı. Sonra bize denizde bir kişi daha olduğunu söylediler. Denize baktık kimseye göremedik. Arkadaşlarımızla birlikte daldık, arıyorduk. Ararken halk bize bağırdı. Burada biri var diye. Arkadaşımızı kıyıya çektik. Kıyıya çektiğimizde arkadaşımızın kalbi atmıyordu. 112 takımları müdahaleyi yaptı. Toplam 4 kişi boğulma tehlikesi geçirdi. Biz geldiğimize 2 kişi kendi imkanlarıyla çıkmış. Karadeniz 2 gün hoşsa 4 gün bizi yanıltmıyor. Bu havalar çok risklidir. Dalgalı olduğu durumlar çok risklidir. Ben bile hadiseye giderken panik yaşadım” dedi.

“ÇOCUK ESASEN BÜSBÜTÜN SUYUN İÇİNDE KAYBOLMUŞTU”

Denizde boğulma tehlikesi geçiren anneyi kurtaran Sena Aydoğdu, “Biz öbür kıyıda yüzüyorduk. Bir anda anne, baba ve çocuk olmak üzere girdaba kapıldılar. Girdaba kapılınca burada bir sürü beyefendi vardı. Onlar bağırmaya başladı. Yüzmeyi biliyorsanız gelin kurtarın diye. Bizde kıyıdan yüzerek geldik. Çocuğu göremedik. Çocuk aslında büsbütün suyun içinde kaybolmuştu. Annede yüzüstü halde bayılmıştı. O bayılınca bizde kıyıya çektik. Çocuğu kurtarmak için geri dönecektik lakin görünmüyordu. Daha sonrasında cankurtaranlar geldi. Çocuğu da onlar aldı. Anneyi çıkarttığımızda ağızından sular akıyordu. Onu nefes alması sağladık lakin çocuğun durumu kötüydü” diye konuştu.

GENÇLERE TAVSİYEM BU HAVADA DENİZE GİRMEYİN

Olayı gören bir vatandaş, “Ben konutta oturuyordum. Ambulans sesleri çok fazla geldi. Bu havada denize girilmez. Gençler dalga ile dalga geçiyorlar. Ambulansların sesini duyunca üzülüyorum diye gelmek istemedim. Gençlere tavsiyem bu havada denize girmeyin” biçiminde konuştu.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.