Kabotaj Bayramı ilk ne zaman kutlandı? Kabotaj ne demek?

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, bu sene 97. yıl dönümü olarak kutlanıyor. Türk denizcilik tarihinde yeri ayrı olan Kabotaj Bayramı önemi merak ediliyor. Her yıl 1 Temmuz tarihinde kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, ülkenin kendi karasuları ve limanları arasında gemi işletme ve her türlü liman hizmetlerini kendi kontrolünde bulundurmasını anlatır. Peki Kabotaj Bayramı ilk ne zaman kutlandı? Kabotaj ne demek?

KABOTAJ BAYRAMI İLK NE ZAMAN KUTLANDI?

Osmanlı döneminde imparatorluğun kabotaj hakkı yoktu. Bunun sebebi ise Batılı ülkelere verilen kapitülasyon hakları sebebiyle Osmanlı İmparatorluğu kıyılarında genellikle yabancı bandıralı tekneler çalışırdı. Fakat 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması uyarınca kapitülasyonlar lağvedildi. Bu sayede Türkiye kabotaj hakkına kavuştu. 

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle kaplı ve kıyı uzunluğunun 8333 kilometre olması sebebiyle bu Türk denizciliğine büyük bir imkân tanıyordu. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra 19 Nisan 1926 tarihinde çıkarılan 815 sayılı yasaya göre Türkiye limanları arasında sadece Türk teknelerinin hizmet görmesi zorunlu kılındı. Yasa 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi. Bu tarih 1935 yılından itibaren Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Kabotaj kelimesine 2007 tarihinde denizcilik kelimesi de eklenerek bayramın adı Denizcilik ve Kabotaj Bayramı oldu.

KABOTAJ NE DEMEK?

Kabotaj, bir ülkenin kendi karasularında ve kendi limanları arasında gemi işletme ve her türlü liman hizmetlerini kendi kontrolünde bulundurma hakkına denmektedir. Büyük Türkçe Sözlük kabotajın kelime anlamını “Bir ülkenin iskele veya limanları arasında gemi işletme işi” olarak vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx