Japonya’dan Arakanlı Müslümanlara 3,5 milyon dolar insani yardım

Japonya’nın, Bangladeş’teki Arakanlı Müslüman (Rohingya) mültecilere 3,5 milyon dolar insani yardım sağlayacağı bildirildi.

Japonya ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ortasında, Bangladeş’teki Cox’s Bazar ve Bhasan Char kamplarındaki Arakanlı mültecilere korunma ve yardım sağlanmasını kapsayan partnerlik mutabakatı imzalandı.

Anlaşmayı, UNHCR Bangladeş Temsilcisi Johannes Van Der Klaauw ile Japonya’nın Dakka Büyükelçiliği duyurdu.

Van Der Klaauw, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bhasan Char ve Cox’s Bazar kamplarındaki Arakanlı mültecilere himaye ve insani yardım sağlayacak yeni 3,5 milyon dolarlık partnerlik muahedesi için çok teşekkürler Japonya.” sözlerini kullandı.

Klaauw, Bangladeş’in başşehri Dakka’dan yaptığı açıklamada da “Japonya, Bhasan Char’da insani müdahaleyi birinci destekleyendi. (Japonya’nın) katkıları, UNHCR’ye (Bhasan Char) Ada’da, korunma ve temel hizmetler dahil mahallî sivil toplum faaliyetlerinin güçlendirilmesini sağladı.” sözlerini kullandı.

Japonya’nın Dakka Büyükelçisi İto Naoki de yaptığı açıklamada, Cox’s Bazar kampına ziyaretinde UNHCR’ın özverili çalışmalarını gördüğünü belirterek, “Arakan krizi altıncı yılına girerken hem Myanmar’a erken geri dönüş için her türlü çabayı gösterirken hem mültecilerin daha uygun ve onurlu ömürleri için fon sağlamaya devam etmek kaçınılmaz.” tabirlerini kullandı.

Anlaşma kapsamında UNHCR, her iki mülteci kampında da yasal ve toplum temelli himaye ile sıhhat, hijyen, sıhhiye, beslenme takviyesine erişim dahil temel hizmetler odaklı insani yardımlarını sürdürecek.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar ortasında çatışmalar çıkmış, olaylarda birden fazla Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce mesken ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan’daki hudut karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş vakitli taarruzları münasebet gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet hareketleri başlatmıştı.

Birleşmiş Milletler’e (BM) nazaran, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bini geçti.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu manzaralarıyla yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı.

BM ve milletlerarası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak isimlendiriyor. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.