İttifakların ‘Kürt seçmen’ stratejileri

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara – Parti kurmayları, AK Parti’nin siyasi söylem dilinde fabrika ayarlarına döneceği mesajını verirken, Millet İttifakı kanadında bu konuda inisiyatifin CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na bırakıldığı görünüyor.

‘Fabrika ayarı’

AK Parti özellikle kaybettiği muhafazakâr Kürt seçmenle ilgili yeni bir strateji üzerinde çalışıyor. Partinin Çözüm Süreci’nin ardından özellikle de 15 Temmuz sonrası yaşanan gelişmeler ve MHP ile ittifak sürecinde “devletçi” bir dile kaydığına işaret eden AK Parti kurmayları, bu dilin Kürt seçmeni AK Parti’den uzaklaştırdığını bu nedenle 14 Mayıs seçimlerine giderken bir söylem değişikliği yapılacağının sinyalini veriyor. Kurmaylar, “Son yıllarda dilimizi biraz sertleştirdik. AK Parti’nin söylem konusunda fabrika ayarlarına dönmesi gerekiyor. Hafif de olsa sapmalarımızı tekrar rayına oturtmamız lazım” değerlendirmesini yapıyor. AK Parti’nin “Kürt seçmen” yol haritasında eski HDP Milletvekili ve Türkiye’nin Sesi Partisi’nin kurucusu Ayhan Bilgen’in yanı sıra bazı sembolik isimlerin parti saflarına katılmasının sağlanması da yer alıyor.

Kritik görüşme

Diğer yandan Kılıçdaroğlu’nun HDP Eş Genel Başkanları ile yapacağı görüşme, büyük çoğunluğu HDP’ye oy veren Kürt seçmen için kritik bir önem taşıyacak. Bu noktada Millet İttifakı’nın milliyetçi kanadı İYİ Parti’nin, HDP’ye yönelik tutumu merak edilen bir diğer başlık. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak için HDP’den destek istemesiyle ilgili “sessiz kalma” yöntemini benimseyeceği belirtilen İYİ Parti’nin Kılıçdaroğlu’nu bu süreçte zora sokacak bir tavır takınmayacağına işaret ediliyor. İYİ Parti yetkilileri, “Bundan sonraki süreç ve söylemi tamamen Kılıçdaroğlu belirleyecek ve yönetecek” ifadesini kullanıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir