Haluk Levent

1968 yılında Adana’da 9 kardeşin 8.si olarak dünyaya gelen ünlü şarkıcı’nın ailesi Nusayri’dir. İlkokul ve lise öğrenimini Adana’da tamamlamıştır.

Ailesinin maddi durumu iyi olmaması nedeniyle birçok kez üniversiteyi kazanmasına rağmen devamını getirmemiştir. Sırasıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği, Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik ve Ankara Üniversitesi Muhasebe bölümünü kazanmış fakat eğitimini yarıda bırakmıştır.

Ticaretle de uğraşan Haluk Levent, Adana’dan ayrılarak bir çok farklı şehirde şarkı söylemeye başladı. 1993 yılında “Yollarda” isimli ilk albümünü yapmıştır. Albümünün satış rakamları çok iyi gitmiş ve adından söz ettirmeye başlamıştır. İlk albümünden sonra sırasıyla 1995’te “Bir Gece Vakti”, 1996’da “Arkadaş” albümünü çıkardı.

Daha önce ticaretle uğraşan Haluk Levent o dönem ki bir davadan dolayı 1997 yılında 9 ay kaldığı cezaevine girdi. Aynı zamanda nükleer santral karşıtı olan ünlü şarkıcı, ceza evindeyken saçlarını kesip nükleer santral için protesto gösterisinde bulunan kişilere gönderdi. Sanatçının cezaevi günlerinde yazdığı “Kedi Köprüsü” adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Ceza evinden çıktıktan sonra 1998 yılında “Yine Ayrılık” isimli albümünü çıkarmış ve ardından askerlik görevini yapmak üzere Sivas’a gitmiştir. Askerdeyken Türkiye’nin Güney Doğu Bölgesi’nde konserler vermiştir.

Askerlik dönüşü 2001’de “Kral Çıplak”, 2002’de “Bir Erkeğin Günlüğü”, 2004’te “Aç Pencereni” ve 2005 yılında “Annemin Türküleri” isimli albümlerini dinleyicilerle buluşturdu.

Türkiye’de en çok konser veren şarkıcıların başında gelen Haluk Levent, bu konserlerinin bir çoğundan para almamış ve gelirini ihtiyaç sahibi insanlara bağışlamıştır.

2010­ yılında “Hacivat Karagöz” ve 2014 yılında “Dostane” isimli albümlerini çıkaran başarılı şarkıcı ayrıca çevre sorunlarıyla ilgili de şarkılar yazmıştır.

Bir dönem basında borçlarını ödeyemediği için sıkıntıda olduğuna dair haberler yer almıştır. Ayrıca kendisine bir çok siyasi partiden adaylık teklifi geldiğini de belirtmiştir.

2004 yılında evlendiği Neslin Yonarlar’dan 13 yıl sonra 2017 yılında anlaşmalı olarak boşanmıştır. Bu evliliğinden Ela isminde bir kızı olmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*