Giresun’da özgür piyasada fındık fiyatı 24 liradan 40 liraya çıktı

Fındık denince akla Karadeniz geliyor. Giresun’da fındık ticareti yapanlar sayıların dönem başında dalgalandığını lakin gelinen noktada TL olarak en yüksek noktaya ulaştığını bildirdi.

Giresun’da özgür piyasada fındık fiyatının yükselmesini pahalandıran fındık tüccarı Ahmet Ergün, “Yıl sonuna hakikat fındık fiyatı 30 lira düzeylerine hakikat yükselmeye başladı. Yıl başından sonra ise fındık fiyatı 30 ila 40 lira ortasında inişli çıkışlı bir grafik izledi. Son bir haftadır ise fındık fiyatı randımanına nazaran 40 liranın üzerinde seyrediyor.” dedi.

“Fındığın fiyatı yükselse de dolar bazında düşüşte”

İHA’nın haberine nazaran fındık fiyatının özgür piyasada 40 lira üzerinde olsa da dolar bazında düşüşte olduğunu söyleyen Ergün, “Fındık fiyatları açıklandığında dolar bazında 3,20 dolara denk geliyordu ancak bugünlerde 2,4 dolar bazında süreç görüyor.

Fındık fiyatı Türk Lirası olarak tepede

Münasebetiyle fındık fiyatı Türk Lirası olarak rekor düzeyde olsa da döviz bazında düşük olduğunu düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde fındık fiyatları döviz bazında beklentileri karşılayacak halde yükselir temennisindeyiz. Zira ihracattan da takip ediyoruz.


İhracat artışta

Geçen seneye nazaran hatırı sayılır bir oranda fındık ihracatında yükseliş var.” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.