Galakside Bir İlk: Samanyolu’nda 6 Gezegenli Yeni Bir “Mükemmel Güneş Sistemi” Keşfedildi!

Bilim insanları, Samanyolu Galaksisinde yer alan ve toplamda 6 gezegen senkronize şekilde hareket ettiği yeni bir mükemmel güneş sistemi keşfetti.

Detaylar ?

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA, Samanyolu Galaksisinde oldukça önemli bir keşfe imza attı.

Uzay ajanslarında görevli astronomlar, teorik olarak var olabileceği düşünülen ancak şimdiye kadar gözlemlenemeyen 6 gezegenli yeni bir güneş sistemi keşfetti.

Bilim insanları, 6 gezegenin milyarlarca yıldır dış etmenlere maruz kalmadan birbiriyle uyum içinde hareket etmesinden dolayı keşfedilen yeni sistemin, “mükemmel güneş sistemi” sınıfına dahil olduğunu açıkladı.

Mükemmel güneş sistemi kavramı, neredeyse eşit boyutlara sahip olan ve belirli bir aralık ile dizilen gezegenlerden oluşan sistemler için kullanılıyor. Mükemmel güneş sistemlerinde yer alan gezegenler, çoğu zaman harmoni içinde hareket ederken, dairesel yörüngeler izlemesi ile tanınıyor.

Öyle ki, HD110067 isimli yıldızın etrafında oluşan sistemde, en içteki gezegen en yakın komşusunun her iki yörüngesine karşılık üç yörünge tamamlıyor. Bu durum, ikinci-üçüncü ve üçüncü-dördüncü gezegenler için de aynı oranda gerçekleşiyor.

Öte yandan, gezegenlerin bu denli senkronize şekilde hareket ettiği sistemin Dünya’dan yaklaşık olarak 100 ışık yılı uzakta olduğu öne sürülüyor.

Bununla beraber araştırmacılar, söz konusu gezegenlerin HD110067 güneşine olan tehlikeli mesafelerinden dolayı sistemde yaşamın olmadığını tahmin ediyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir