Fenerbahçe’den dünyaya örnek olacak yapay zekâ projesi

Fenerbahçe, engelli taraftarlarını düşünerek örnek bir projeyi hayata geçirdi. Artık kulübün sitesinde yer alan haberler işitme engelliler için işaret lisanıyla de sunulacak. Haber başlığının sol tarafında bulunan el işaretine tıklanmasıyla yapay zekâ paragrafı anında işaret lisanına çevirecek. Kulüp  tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: 

“Fenerbahçemiz, ‘Herkes İçin Dijital Erişilebilirlik’ diyerek kapsayıcı spor kulübü olmasının ötesinde tıpkı vakitte bir STK olduğunu gösterme ismine işitme engelli bireylerin toplumsal hayattaki bariyerlerini kaldırmak için ‘Engelsiz Çeviri’ projesini hayata geçirdi.

Manisiz Çeviri ile cümleler yapay zekâ tahlillerinden geçerek işaret lisanı dil bilgisi kurallarına uygun olarak işlenirken, kelam konusu proje ile işitme engelli bireylerin yaşadıkları irtibat sıkıntılarını çözmek hedeflenmektedir. 

İşitme engelli bireylerin Manisiz Çeviri teknolojisiyle bilgiye daha rahat ve süratli erişebilmesi noktasında kıymetli bir adım atan Kulübümüz, tüm farklılıkları bir kenara bırakarak farkındalık yaratma ismine ‘Engelsiz Çeviri’yi kullanıma sundu.”

ENGELSİZ ÇEVİRİ NASIL KULLANILACAK?

Kullanıcının öncelikle içeriğin sol tarafındaki el işaretine tıklaması gerekiyor. Akabinde ise tıklanan paragraf için sol altta yapay zekâ tarafından otomatik oluşturulan işaret lisanı bir görüntü ile kullanıcıya aktarılıyor. 

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.