Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya itirazı ile ilgili tahlil: Artık NATO’nun işi

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş devam ederken, NATO’ya girmek için atak yapan İsveç ve Finlandiya’yı Türkiye’nin veto etmesi ile başlayan kriz derinleşiyor… İngiliz medyası bahisle ilgili kapsamlı bir tahlil hazırladı.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian, son günlerde Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine itirazı ile ilgili kapsamlı bir tahlil hazırladı.

“PKK’lıların iadesini talep ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir gözü seçimlerde” yorumunun yapıldığı tahlilde, “Kimsenin, Erdoğan’ın müdahalesinin NATO’yu aylarca kilitleyeceğinden kuşkusu yok. Erdoğan’ın ciddiyetini anlamak ve NATO’da büyük bir krize sebep olmadan geri adım atmasını sağlamak için ödenecek fiyatı belirlemek NATO diplomatlarının vazifesi oldu” denildi.

“LİSTE YILLARDIR GÜNDEMDE DEĞİLDİ”

Tahlilde, “Enflasyon yüzde 66.9’a ulaşmış ve gelecek yaz seçimlere hazırlanılırken, milliyetçi seçmenin oyunu almanın bir ziyanı yok. Lakin Erdoğan’ın şikayetleri büsbütün sentetik değil” denilerek Türkiye’nin geçmişte PKK ve FETÖ’cülerin iadesini istediğine değinildi.

Kuzey ülkelerinin diplomatları isimlerin yer aldığı listenin en son 2017 yılında gündeme geldiğine dikkat çekerken, “son yıllarda Türk lobisinin gündeminde değildi” yorumuna yer verdi.

“BİRÇOK NATO ÜLKESİ RAHATSIZ”

Kapalı kapılar gerisinde görüşmeler devam ederken sürecin uzayabileceğine dikkat çekilirken, İsveç ve Finlandiya’nın kendi mülteci ve sığınmacı sistemini bir anda değiştirmesinin de sıkıntı olduğu öne sürüldü.

The Guardian’daki makalede, “Moskova tarafından yalanlansa da Putin’in yakında Ankara’ya geleceğine dair tezler Ankara’nın elinde oynanacak kartlar olduğunu gösteriyor. Lakin bu ikili oyun, birçok NATO üyesi ülkeyi rahatsız etti” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.