Dünyanın peşinde koştuğu buğdayın değerli 10 kat arttı

Hasadın devam ettiği Manisa’da buğday tarlasında bir açıklama yapan Şehzadeler Ziraat Odası Lideri Hüseyin Altındağ, “Rusya-Ukrayna savaşı sonucu buğdayın kıymeti bir kat değil, 10 kat arttı” dedi.

Dünyanın en değerli stratejik besin eserlerinin başında yer alan buğdayda hasat devam ediyor. Yunusemre ilçesine bağlı Üçpınar Mahallesinde uzunluk veren buğday tarlarında devam eden hasat çalışmalarını yerinde inceleyen Şehzadeler Ziraat Odası Lideri Hüseyin Altındağ, savaş sonrası buğdayın kıymeti, desteklemeler ve son aylarda buğday tarlalarında ortaya çıkan yangınlarla ilgili değerli açıklamalarda bulundu.

EKİM ARTTI RANDIMAN DÜŞTÜ

Açıklamasına tüm çiftçilere kazasız belasız, iyi bol bereketli bir yıl dileyerek başlayan Şehzadeler Ziraat Odası Lideri Hüseyin Altındağ, “Bu sene Manisa bölgesinde bilhassa Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde kâfi ölçüde yağış olmaması nedeniyle verimlerimiz kâfi düzeyde değil.

Sulanmayan alanlarda dönüme 300-350 kilolarda suyu olan üreticilerimizde 500-600 kilogram civarında randıman almakta. Buğdayın ne kadar değerli olduğu herkesin gündeminde olduğu Rusya-Ukrayna savaşı ve pandeminin art geriye gelmesi sonucu buğdayın ehemmiyeti bir kat değil, 10 kat arttı.

En stratejik eser olduğu için zengini de yoksulu de her aile bu buğdaydan yararlanmak zorunda. Öbür eserlere benzemiyor. Buğday üretimini daha fazla dayanaklarla daha fazla imkanlarla üretimi çoğaltmak ve çiftçimizi desteklemek lazım. Bundan sonraki yıllarda bilim adamlarımız daima söylüyor, iklim değişikliği, global ısınma, birtakım yerlerde çok yağmurlar kimi yerlerde çok kuraklıklar oluyor. Dünyamızın da istikrarı değişiyor ve bundan ülkemizde nasibini alıyor. Buğday rekoltesi her sene düşüyor. Bizim Manisa’nın merkez ilçeleri Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinde 50-60 bin dekarlık bir buğday alanımız var. Bu sene ekimde bir artış var fakat rekolte kaybından ötürü artışın pek de ehemmiyeti olmadı” dedi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.