Diyet Yapmadan Kilo Verdirecek İlacın Çalışmaları İlk Aşamayı Geçerek Gerçek Olmaya Bir Adım Daha Yaklaştı!

Her pazartesi diyeti başlamak isteyip bir türlü yapamayanlar insanların hayalleri gerçek olmaya bir adım daha yaklaştı. Diyet ve spor yapmadan kilo vermeye yardımcı olacağı iddia edilen bir ilaç üzerinde çalışmalar devam ediyor. Detaylara buyurun.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/health/ar…

Bilim insanları, çoğu kişinin hayali olan “zayıflama ilacını” bulmaya bir adım daha yaklaştı.

Araştırmalar ise laboratuvar fareleri üzerinde denendi. İlacı alan farelerin yağ, şeker ve kalorisi yüksek yiyecekler yemelerine rağmen kilo almamış, aynı zamanda kötü beslenmeye bağlı sağlık sorunları yaşama riskleri de azalmış olduğu gözlemlendi.

Texas Üniversitesi’ndeki araştırmacılar DailyMail’e ilacın bir hap versiyonunu geliştirdiklerini ve bu yıl insan denemelerine başlamayı umduklarını söyledi.

CPACC adlı ilaç, hücrelerde mitokondri tarafından magnezyum alımını engelleyerek çalışan küçük bir moleküldür. Ekip, ilacın patentini almak istediği söylerken ilacın eczanelere ulaşmasının hala yıllar alabileceğini de sözlerine ekledi. Teksas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nde araştırmayı yöneten bir kardiyolog olan Dr Madesh Muniswamy, DailyMail.com’a şunları söyledi:

‘Bir sonraki adımımız, insan çalışmalarından önce bazı farmakokinetikler yapmak. Şu ana kadar herhangi bir bir yan etki görmedik. Özellikle, ilacın haftada iki kez enjeksiyon yoluyla uygulanmasından sonra karaciğer ve kalp fonksiyonları normaldi. Bu tür deneyleri yürütmek için gönüllüler ve özel fon arıyoruz. Önümüzdeki 6 ay – 1 yıl arası bir zamanda çalışmalarımızı yapmayı planlıyoruz.’

Araştırma boyunca yüksek yağlı bir batı diyeti yiyen farelere, altı hafta boyunca her üç günde bir “mucizevi ilaç” uygulandı.

Araştırmacılar, kilolarını korumanın yanı sıra, farelerin kalp hastalığı, inme ve karaciğer yağlanması riskinin daha düşük olabileceğini de öne sürdüler. Araştırmacılar, ilacın obeziteyi önlemesi nedeniyle obeziteye bağlı hastalıkları da önleyebileceğini söylediler.

Araştırma ise şu şekilde ilerledi.

Mitokondri, hücrelerin güç santralleridir ve kimyasal reaksiyonlarını yürütmek için enerji üreterek çalışır. Bu sürecin önemli bir parçası, mitokondri hasarını azaltmaya ve enerji üreten reaksiyonlarını yönlendirmeye yardımcı olan magnezyumdur. Ancak araştırmacılar, hücrelerde çok fazla element olduğunda, bu durumun enerji üretimini ‘frenleyebileceğini’ söylüyorlar.

Araştırmacılar, mitokondriyal magnezyum seviyelerini düşürmenin kilo kaybına neden olup olmayacağını test etmek için, mitokondrinin magnezyum almasını zorlaştırmak için başlangıçta farelerin genetiğini düzenlediler.

Daha sonra araştırmacılar, mitokondri tarafından magnezyum alımını engelleyebilecek bir ilaç tasarladılar.

Cell Reports’ta yayınlanan son çalışmada fareler, yüzde 40 yağdan oluşan bir batı diyeti veya yüzde 17 yağdan oluşan bir diyetle beslendi. Diyette 20 hafta geçirdikten sonra, farelere ya ilaç ya da plasebo verildi. İlaçlar altı hafta boyunca üç günde bir verildi. Sonuçlar, enjeksiyon yapılan farelerin, yüksek yağlı batı diyetindeyken bile kilo almadıklarını gösterdi.

Dr Muniswamy, mitokondrilerdeki magnezyum miktarını azaltmanın onları frenlediğini söyledi.

‘Hepsi zayıfladı. Kalp krizi ve inme gibi kardiyometabolik hastalıklara yakalanma riskini azaltabilen ve ayrıca karaciğer yağlanmasını takip edebilen karaciğer kanseri insidansını azaltabilen bir ilaç, piyasada çok büyük etki yaratacaktır. Geliştirmeye devam edeceğiz.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir