ÇYDD’den ileti: Laik Cumhuriyeti koruyacağız

Son periyotta artan laiklik aksisi hareketlere reaksiyon gösteren Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği (ÇYDD), “Gün geçtikçe fakirleşen ülkemizde gündemin değiştirilmek istenmesi ve laiklik aksiliğinin bu hamasetle gerçekleştirilmesi önemli halde korku vericidir” dedi.

Yaptığı yazılı açıklamada ülkenin mevcut ekonomik şartlarında laiklik aykırılığının körüklendiğini tabir eden ÇYDD, “Gün geçtikçe fakirleşen ülkemizde gündemin değiştirilmek istenmesi ve laiklik tersliğinin bu hamasetle gerçekleştirilmesi önemli formda dert vericidir” tabirlerini kullandı.

“LAİKLİK AYKIRISI HAREKETLERİ KINIYORUZ!”

Laiklik zıddı hareketlere dikkat çeken ve gün geçtikçe bu tıp aksiyonların artış gösterdiğini söyleyen ÇYDD, “Son devirde ülkemizde yaşanan ve her geçen gün daha da sertleşen laiklik zıddı aksiyonlara bir yenisi daha eklenmiştir. Trabzon’un Of ilçesinde hafızlığını tamamlayan 250’den fazla kişi, icazet merasimi için kentte cübbeli ve sarıklı olarak dolaşmıştır. Emsal imajlar, ülkemizin farklı vilayetlerinden de basına yansımıştır. Laiklik tersi bu aksiyonları kınıyoruz!” açıklamasını yaptı.

“TOPLUMSAL SONUÇLARI AĞIR OLUR”

Atatürk ihtilal ve prensiplerinin her vakit yaşatılması gerektiğini vurgulayan ÇYDD, “Toplumsal kutuplaşmanın bu derecede körüklenmesi karşısında tahlil ülkemizin kuruluş ideolojisidir; Atatürk’ün ihtilal ve prensiplerinin gerçek manada yaşatılmasıdır. Laiklik unsuru, kamuculuk, aydınlanmacılık, ilericilik, hak ve özgürlüklerin korunması ile direkt alakalıdır, birinden bile ödün verilmesinin toplumsal sonuçları çok ağır olacaktır” dedi.

“LAİKLİĞİN OLMADIĞI YERDE TOPLUM GELİŞMEZ”

Çağdaş hayat ve çağdaş toplum için gerekli olan unsurları sıralayan ÇYDD, “Laiklik, kamuculuk, aydınlanmacılık, ilericilik üzere kıymetlerin geriye düşülmesine neden olan laiklik aksisi aksiyonların, Türkiye Cumhuriyeti’nin her bireyinin ve vatandaşının ziyanına olduğunu hatırlatırız. Biliyoruz ki laikliğin olmadığı yerde bilim, kültür, sanat olmaz; özgür ve yaratıcı niyet gelişmez. Tüm bu bedellerin eksikliği de toplumların gelişmesi, kalkınması ve her bakımdan zenginleşmesinin önündeki en büyük engeldir” diye ekledi.

“ATATÜRK İHTİLAL VE PRENSİPLERİNİ SAVUNACAĞIZ”

Açıklamalarına hukukun üstünlüğü, demokrasi, eşit ve adil eğitim vurgusu yaparak devam eden ÇYDD, “33 yıldır yaptığımız üzere, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi ve Atatürk’ün ihtilal ve prensiplerini her yerde savunmaya devam edeceğiz. Hiçbir bayanın sokaklarında tasa ile yürümediği, hiçbir kız çocuğunun eğitimde pürüz ve eşitsizlikle karşılaşmadığı, her vatandaşın eşitlik içinde yaşadığı toplum amacımızdan ve çocuklarımızın laik, karma, bilimsel ve fiyatsız eğitim hakkı için çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz” tabirlerine yer verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.