Cumhurbaşkanı Erdoğan ’73 terörist iade edilecek’ demişti: İsveç Başbakanı o kelamları yalanlamadı

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Türkiye tarafından aranan şahısların iadesi için Ankara’ya kelam verdiği istikametindeki tezler konusunda açıklama yapmayı reddetti.

Euronews’te yer alan habere nazaran; Başbakan Andersson Madrid’deki tepe sonrasında düzenlediği birinci basın toplantısında Türkiye’ye “iade” konusunda kelam verip vermediğine ait olarak gazetecilerin ısrarlı soruları ile karşı karşıya kaldı. Andersson, gazetecilerin sorularına ve İsveç’teki Kürt ve Türk mültecilerin telaşlarına karşın, ülkesinin NATO’ya üyeliğinin önünün açılması için Türkiye’ye iadeler konusunda taahhütte bulunup bulunmadığını söylemedi.

Andersson, “Sekiz yıl boyunca bakanlık yaptım ve hiçbir vakit müzakere odasında ne konuşulduğunu söylemedim” halinde konuştu. İsveç Başbakanı kelamlarını şu halde sürdürdü: “Bu, şu anda beni biraz güç bir duruma sokuyor.”

Bu mevzuda Stockholm’un nasıl bir tavır izleyeceğini tekrarlayan İsveç Başbakanı Andersson, İsveç’in ulusal ve memleketler arası hukuka hürmet göstermeyi sürdüreceğini vurguladı. Hiçbir İsveç vatandaşının iade edilmeyeceğini belirten Andersson, kararın bağımsız yetkililerde ve mahkemelerde olacağının da altını çizdi. Andersson, “Eğer terörist faaliyetlere karışmadıysanız, endişelenmeye gerek yok” halinde konuştu.

ERDOĞAN: BU HUSUSTA VERİLMİŞ KELAMLAR VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid doruğu dönüşü yaptığı açıklamada “Şimdi bu hususta verilmiş kelamlar var. Örneğin İsveç 73 teröristi bize gönderecek. Şu anda 3-4 tane gönderdiler. Doğal bunları Adalet Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız, Ulusal İstihbarat Teşkilatımız yakın markaja alıp takibini yapacak ve bu teröristleri gönderin bakalım diyecek. Bunların hepsi bizim taleplerimiz olarak şu anda ortada. Bunlar geldi geldi; gelmediği takdirde gereği ne ise o gereğini de biz her an kurumlarımız ve ünitelerimiz vasıtasıyla yapmaya devam edeceğiz.” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.