Büyük Taarruz Kısa Sinema Şenliği Afyon’u renklendirdi

Büyük Taarruz’ un 100. yılına ithafen, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Afyonkarahisar Valiliği himayesinde düzenlenen, Afyonkarahisar Belediyesi’nin de katkı sağladığı Büyük Taarruz Milletlerarası Kısa Sinema Şenliği Afyonlular tarafından büyük ilgi gördü. Açılışı 16 Mayıs günü Zafer Meydanı’nda Azerin konseriyle yapılan şenlik bünyesinde; oyuncu, direktörlük ve imaj direktörlüğü söyleşileri, konserler ve etkinlikler yapılıyor. Kültür Bakanlığı’nın gezici tırı sayesinde vatandaşlar ilçelerde de kahramanlık destanı bahisli kısa sinemalarla buluşuyor.

REKOR MÜRACAAT

Şenlik Lideri Baran Mayda, şenliğe 116 ülkeden 3 bin 55 sinema başvurusu yapıldığını belirterek, şenlik kapsamında 5 farklı noktada kısa sinema gösterimlerinin, söyleşilerin ve aktifliklerin 20 Mayıs’a kadar devam edeceğini söyledi. Mayda, “Büyük Taarruz üzere çok manalı bir olayın yüzüncü yılında ismini da koyarak sinema şenliğinin gerçekleşmesinde hissemin olmasından ötürü gurur duyuyorum. Afyonluların şenliğe ve burada yapılan bütün etkinliklere sahip çıkması beni çok heyecanlandırdı” dedi.

Baran Mayda-Ahmet Bikiç

HER GÜN 700 ÖĞRENCİ SİNEMA İZLEDİ

Birinci gösterimi şehit yakınları ve gazilere yaptıklarını söyleyen Şenlik Yöneticisi Direktör Ahmet Bikiç, Afyon Park AVM Cinemaximum’da günde yaklaşık yedi yüz öğrenciye sinema gösterimi yaptıklarını belirtti. Şenliğe dahil ettikleri açık cezaevi bayan mahkumlarla yapılan söyleşinin moderatörlüğünü de yaptığını söyleyen Bikiç, “Oyuncu Ayça İnci’yle motivasyon usulünde interaktif bir söyleşi gerçekleştirdik. Sonrasında da şenlik sinemalarını izlediler. Beşerler burada bu çeşit etkinliklere muhtaçlık duyuyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi’ndeki sinema kısmı öğrencileri sinema pratiğine biraz uzaklar. Zira sinema büyük kentlerde dönüyor. Bu mevzuda da âlâ bir bağlantı sağlandı” açıklamasında bulundu.

Çok sayıda oyuncu direktör, üretimci, senarist ve siyasetçinin katıldığı şenlik, 20 Mayıs Cuma günü ödül merasimiyle son bulacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.