Bursa’da çöp konutta bulunan çocuğun annesi konuştu

Bursa’nın Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’nde bulunan bir apartmanda dairesi olan Aydın S., konutunu 1 Temmuz 2020’de Kamuran Pınar A.’ya kiraya verdi.

Ancak Kamuran Pınar A., mesken sahibine hiç kira ödemedi. Bunun üzerine Aydın S., avukatı Batuhan Arısoy aracığıyla mahkemeye başvurdu. Bursa 4’üncü İcra Hukuk Mahkemesi’nde görülen davalara Kamuran Pınar A. katılmadı.

Mahkeme, mart ayında kira borcunu ödemesi için Kamuran Pınar A.’ya tebligat gönderdi. Lakin Kamuran Pınar A. kira borçlarını ödemeyince mahkeme, konutun tahliyesi edilmesini kararlaştırıldı.

Kararın akabinde konuta giden icra takımı, dairenin kapısını çilingir yardımıyla açtırdı. Kapının açılmasının akabinde gruplar, çöp meskenle karşılaştı. Konutun giriş kapısının kilidi yenisiyle değiştirildikten sonra takımlar konuttan ayrıldı.

Ertesi gün çilingir yardımıyla konuta giren Kamuran Pınar A., mahkemenin tahliye kararına uymayıp, meskene girmeye devam ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı. Polis merkezine götürülen Kamuran Pınar A., tabirinin akabinde özgür bırakıldı.

Çöp konuttan ‘çocuk’ çıktı

Bu sırada çöp meskenin temizlenmesi için Nilüfer Belediyesi takımlarına haber verildi. Meskene gelen gruplar, paklık çalışmasına başladıkları sırada bir odanın kapısının kitli olduğunu belirledi.

Kapıyı kırarak içeri giren paklık vazifelileri, çöplerle dolu odada baygın halde yatan bir çocukla karşılaştı. Çocuğun odada kilitlendiği ve tuvaletini dahi odaya yaptığının görülmesi üzerine sıhhat ve polis takımlarına haber verildi.

Çöp konutta tutulan çocuk, sıhhat takımının birinci müdahalesinin akabinde ambulansla Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak, tedaviye alındı. Yaklaşık 1 yıldır odada kilitli tutulduğu düşünülen çocuğun saçları ile tırnaklarının uzadığı, çok zayıfladığı ve bedeninde yaralar olduğu görüldü.

Çocuğun yeğeni olduğu öğrenildi

Olayın akabinde polis takımları, çocuğun kim olduğunu ve neden çöp meskende tutulduğunu belirlemek için soruşturma başlattı. Gruplar, Kamuran Pınar A.’ya ulaşamadı. Çocuğun Kamuran Pınar A.’nın kız kardeşi Yasemin A.’nın olduğu ve isminin de Cem Muhammet A. olduğu belirlendi. Kamuran Pınar A.’nın uzun vakittir kardeşiyle görüşmediği ve yeğenine de kendi baktığı, onu konutta kilitli bir odada tuttuğu belirlendi.

Cem Muhammet A., hastanedeki tedavisinin akabinde Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü gruplarınca muhafaza altına alınırken, yeğenini 1 yıldır alıkoyduğu savıyla yine gözaltına alınan teyze Kamuran Pınar A., emniyetteki süreçlerinin akabinde ‘çocuğun kaçırılması ve alıkonulması’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Emniyette susma hakkını kullanan Kamuran Pınar A. savcılıktaki sözünde, annesi istemediği için yeğenine kendisinin baktığını söyledi.

“Annesi istemediği için yeğenime ben bakıyordum”

Güvenlik vazifelisi olarak çalıştığını, eşinden boşandığı ve 1 çocuğunun bulunduğunu belirten Kamuran Pınar A. sözünde, “Yeğenim anneannesi ile bir arada kalıyordu. Annem öldükten sonra kent dışında yaşayan kardeşim ile irtibat kurmaya çalıştım. Lakin annesi çocuğu istemedi. O yüzden çocuğu yanıma aldım. Annesi istemediği için yeğenime ben bakıyordum. Kardeşimin çocuğunu kabul etmesi için de vakit zaman irtibat kurup, ikna etmeye çalışıyordum” dedi.

Tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakılan Kamuran Pınar A., savcılık talimatıyla ‘Çocuğa eziyet’ suçlamasıyla bir kere daha gözaltına alındı.

Soruşturma sürerken, Cem Muhammet A. Antalya’da yaşayan annesi Yasemin A.’ya teslim edildi. Bursa’ya gelerek savcılık kararıyla çocuğunu teslim alan anne Yasemin A., Antalya’ya dönerken yaşadıklarını anlattı, Toplumsal Hizmetler vazifelilerinin kendisini uyararak çocuğuna yaşadıklarıyla ilgili soru sormamasını söylediklerini belirtti.

“Cenazedeyken çocuğumu kaçırdı”

Cem’in pedagog takviyesi alacağını söyleyen anne, yemek yememeye ve hareketsiz kalmaya bağlı olarak da oğlunun kaslarında zayıflama olduğunu söyledi. Yasemin A., “Yürürken zorlanıyor. Bacakları çok güçsüz. Şu anda çok aç. Daima yemek istiyor. Lakin hekim azar azar yemesi gerektiğini söyledi. Protein yüklü beslenecek. Özel bir beslenme programı uygulanacak” dedi.

Yasemin A. eşi ile şiddet gördüğü için boşandıktan sonra, çocuğunu 19 aylıkken bakması için annesine bırakarak, Antalya’ya çalışmaya gittiğini belirtti. El Sanatları öğretmeni olduğunu belirten Yasemin A., o süreci şu sözlerle anlattı:

“Antalya’da çalışıp, sistemimi kurduktan sonra çocuğumu yanıma alacaktım. Annem ve oğlumla her gün telefonda konuşuyordum. Belli aralıklarla Bursa’ya gelerek oğlumu görüyordum. Çok zeki bir çocuktu. Daha 10 aylıkken çatal kullanarak yemek yiyordu. 3 yıl evvel annem kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Hem annemin cenazesine katılmak hem de oğlumu almak için Bursa’ya geldim. Kardeşim Kamuran Pınar A., cenaze törenindeyken çocuğumu kaçırdı. Kendisi hakkında cürüm duyurusunda bulunup, arama kararı çıkarttırdım. Lakin ortaya pandemi devri nedeniyle yasaklar girdiği için Bursa’ya gelemedim. Kardeşimin muhakkak bir adresi olmadığı için de kendisine ulaşamadım. 3 yıldır çocuğumu bırakın görmeyi, sesini bile duyamıyordum. İşin acı tarafı çok sezi ve akıllı olan oğlum hiç okula gitmedi. Okuma ve yazma bilmiyor.”


“Kardeşim kızını da babasından kaçırdı”

Kız kardeşi Kamuran Pınar A.’nın ruhsal meseleleri olduğunu söyleyen Yasemin A., kardeşinin 15 yaşındaki kızı Esra Zeynep A.’yı da 1,5 yaşındayken babasından kaçırdığını ve yıllarca babasının da çocuğuna ulaşmak için uğraştığını öne sürdü.

Bu ortada Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ile Bursa Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü’nün yaptığı araştırma sonrası Kamuran Pınar A.’nın kızı Esra Zeynep A. Bursa’da, Yasemin A.’nın oğlu Cem Muhammet A. ise Antalya’da annesinin yanından alınarak müdafaa altında tutulması için Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüklerine teslim edildi.

DHA’nın aktardığına nazaran yine gözaltına alınan Kamuran Pınar A.’nın emniyet müdürlüğündeki sorgusu devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.