Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri: Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sona ermeli

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumları devam ederken, global besin güvenliği üzerindeki riskler giderek artıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın dünya üzerindeki sonuçlarının kötüleştiğini ve 94 ülkeden 1,6 milyar insanı etkilediğini belirtti.

“Bu artan fırtınayı durdurmanın tek bir yolu var”

BM’nin çatışmanın yansımalarına ait ikinci raporunu sunan Guterres, “Savaşın besin güvenliği, güç ve finans üzerindeki tesiri sistematik, şiddetli ve hızlanıyor” tabirlerini kullanarak, savaşın ardında toplumsal ve ekonomik kaos bırakarak eşi görülmemiş bir açlık ve sefalet dalgasına neden olabileceği konusunda uyardı.

Bu yılki krizin besine erişim eksikliği ile ilgili göründüğünü aktaran Guterres, gelecek yılki krizin besin eksikliği ile ilgili olabileceğini dikkat çekerek, “Bu artan fırtınayı durdurmanın tek bir yolu var. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sona ermeli” dedi.

Guterres, “Bu mutabakat, yüz milyonlarca insan için çok önemli”

Ukrayna tarafından üretilen besinin Karadeniz üzerinden inançlı bir biçimde ihraç edilmesi ile Rus besin ve gübreleri için global pazarlara manisiz erişime müsaade veren bir paket muahede davetinde bulunan Guterres, “Bu muahede, Sahra altı Afrika da dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki yüz milyonlarca insan için çok önemli” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.