Belediye liderinden grevdeki emekçilere: Bu aksiyon o kadar makûs ki

Atilla Gösterişli

DÜZCE – Düzce Belediye Lideri Faruk Özlü, otomotiv yan endüstride üretim yapan ve grev kararı alınan Standart Profil fabrikasındaki çalışanlara seslenerek, ‘grevin yasa dışı’ olduğunu savundu. Çalışanların iş bırakma aksiyonuna son vermelerini isteyen Lider Özlü, “Şu anda yaptığınız işi bırakma hareketi kanun dışıdır. Yasal grev değildir. Yapılan bu kanun dışı aksiyon o kadar makûs ki, hukuk karşısında tüm yasal haklarınızı kaybetme üzere bir durumla karşı karşıyasınız” dedi.

Düzce’de bulunan ve yaklaşık bin 200 kişinin çalıştığı Standard Profil fabrikasındaki emekçiler fiyat ve çalışma şartlarının güzelleştirilmesi talebiyle iş bırakarak fabrikaya kapandı. Petrol-İş’in örgütlü olduğu Standart Profil’de emekçiler orta artırım talebinde bulunurken, şirket idaresi mevcut kontratın yürürlükte olduğunu ileri sürerek talepleri kabul etmedi.
Sendika ve patron temsilcileri ile görüşmeler sürerken, Düzce Belediye Lideri Dr. Faruk Özlü tarafından basın bildirisi yayınlanarak, aksiyonun kanun dışı olduğu savunuldu. Kelam konusu grevin yasal olmadığının vurgulandığı bildiride şu görüşlere yer verildi: “Sevgili Emekçi Kardeşlerim; sizden çok rica ediyorum, yarın sabah gidin işbaşı yapın ve yüzde 40 artırımlı maaşınızı alın. Zira, sizin menfaatleriniz sizleri yönlendirenlerin menfaatlerinden daha değerli. Şu anda yaptığınız işi bırakma hareketi kanun dışıdır. Yasal grev değildir. Yapılan bu kanun dışı aksiyon o kadar berbat ki, hukuk karşısında tüm yasal haklarınızı kaybetme üzere bir durumla karşı karşıyasınız. Sizlerden çok rica ediyorum, kanun dışı işlerden uzak durun.”

CHP VE DÜZGÜN PARTİDEN DESTEK

CHP ve YETERLİ Parti Düzce vilayet başkanlıkları tarafından yayınlanan basın bildirilerinde ise grevdeki personellere takviye verildi. CHP Düzce Vilayet Lideri Semih Cemşit ile GÜZEL Parti Düzce Vilayet Lideri Yunus Özay Er emekçileri ziyaret etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.