Başvurduğunuz her iş konumuna nazaran CV nasıl düzenlenir?

Bir iş konumu için müracaat yaptığımızda bir değil, birden fazla şirkete müracaat yaparız. Farklı şirketlerin birebir çalışanı aramaması da bu durumda çok olağan olacaktır. Bir şirket konutundan çalışabilecek yaratıcı bir işçi ararken öbür bir şirket tıpkı durum için ofise gelmesi gerekecek dakik bir çalışan arıyor olabilir. Bu nedenle biz de evvelden CV örnekleri incelemeli, örneklerden öğrendiklerimize nazaran her iş durumu için farklı özgeçmişler hazırlamalıyız.

HER KONUMA NAZARAN CV DÜZENLEMENİN EHEMMİYETİ

Başvurulan her işe farklı bir CV göndermek demek, farklı her iş ilanı için CV’mizde yeni düzenlemeler yapmak demektir. İşe alım talihimizi artırmanın en tesirli tekniği olan bu usul sayesinde şirketlerden daha fazla olumlu cevabı çok daha süratli bir halde alabiliriz. Patronların aradığı tek bir tip çalışan yoktur, bu yüzden özgeçmişimizde o iş ilanı için aranan özellikleri öne çıkarmak bizi de bir aday olarak öne çıkartacaktır.

CV’NİZİ BAŞVURDUĞUNUZ İŞE NAZARAN NASIL YİNE DÜZENLEYEBİLİRSİNİZ?

CV’nizi her yeni iş durumu için tekrar düzenlemek size hayalinizdeki işi kapacak olan en değerli taktiktir. Bu nedenle bu kadar kıymetli bir taktiği hayata geçirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeli, hangi noktaları düzenleyeceğinize itina göstermelisiniz. Sadece farklı sözcükler kullanan tıpkı manaya sahip bir CV işinize yaramayacaktır. Gelin, CV düzenlemesi yaparken aklınızda bulunması gereken noktaları bir arada inceleyelim.

CV’NİZİN GİRİŞİNİ TEKRAR YAZIN

CV’nizin başında sizi ve işe girme maksadınızı içeren kısa giriş yazısını başvurduğunuz iş durumuna nazaran yine düzenlemek işe alınma bahtınızı arttıracaktır. Başvurduğunuz şirketin nasıl bir çalışan aradığını uygunca anlayıp girişinizi buna nazaran düzenlemek CV’nizi okuyan kişinin sizden etkilenmesini sağlayacak ve size bir mülakat hakkı kapacaktır. Örneğin, aşikâr bir üniversite kısmından mezun olmuş olmak o iş durumu için tercih edilme sebebi mi? Giriş cümlenizde kendinizi tanıtırken bunu belirtmek öbür adayların önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

İŞ TECRÜBELERİNİZİ DÜZENLEYİN

Başvurulan iş durumuna nazaran CV’nizdeki tecrübelerinizi düzenlemek de patronunuzu etkileyebilmek için düzgün bir yoldur. Başvurduğunuz iş ile en alakalı olan tecrübenize dair daha çok ayrıntı vermek, o iş tecrübelerini daha öne çekmek CV’niz okunurken işe uygunluk bakımından daha uygun bir aday olduğunuzu gösterecektir.

BAŞVURDUĞUNUZ ŞİRKETİ ARAŞTIRIN

Başvurduğunuz şirkete dair temel bilgileri bilmek her vakit işinize yarayacaktır. O şirkette çalışan öbür işçilerin geçmişini artık internetten görebiliyor, şirketin internet sitesinden şirketin vizyonunu ve emelini okuyabiliyoruz. Bunu kendi faydanıza kullanmak için şirket hakkında bu usul bir araştırma yapmak ve edindiğiniz bilgileri şirkete uygun bir çalışan olduğunuzu göstermek için kullanmak çok işinize yarayacaktır.

İŞ İLANINI DİKKATLİ OKUYUN

İş ilanı o işe başvuran tüm adayların okumuş olacağı bir yazıdır ancak değerli olan, o iş ilanını dikkatle okuyup nasıl bir çalışan arandığını anlamak ve CV’nizi buna nazaran düzenlemektir. İlanda nelerin üzerinde daha çok durulmuş ya da nelerin tercih sebebi olduğu söylenmiş? Bunların karşılığını bulup CV’nizde o özellikleri kesinlikle öne çıkarmalısınız.

SONUÇ

Artık sadece bir CV hazırlayıp tüm şirketlere müracaat yapma devri geride kaldı. Başvurduğunuz her iş konumuna uygun halde CV’nizi yine düzenlemelisiniz. Bunu yaparken ise dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar var. Örneğin şirketi araştırmak, iş ilanını dikkatli okumak, tecrübelerinizi o iş durumuna uygun düzenlemek üzere birtakım sistemler sizi öne çıkaracaktır.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.