Bakan Özer: Bu hakikaten Türkiye için çok kritik bir proje! Çok başarılı olması lazım

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Çatalca’daki Arif Nihat Asya Köy Hayat Merkezi’nin açılışında, “Köy Ömür Merkezi’ni her açıdan bakanlığımızdaki bir ünite denetim ve koordine edecek. Bu sahiden Türkiye için çok kritik bir proje ve bunun çok başarılı olması lazım. Onun için el birliğiyle inşallah bu projeleri çok daha âlâ bir noktaya taşıyacağız” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Çatalca’da imali tamamlanan Arif Nihat Asya Köy Hayat Merkezi’nin açılış programına katıldı.

Programda çocuklarla vakit geçiren Bakan Özer, evvel çocuklara mısır ikram etti, daha sonra da yanlarına oturup birlikte mısır yedi.  Programın devamında Bakan Özer, açılışı gerçekleştirilen ömür merkezini gezerek, yapılan çalışmalar ve eğitimler hakkında bilgi aldı.

Açılışta konuşan Bakan Özer, “Eğitimde fırsat eşitliğini arttırmak için temel eğitimde 10 bin okul projesini yapıyoruz. Nispeten eğitim sistemi içerisindeki dezavantajlı olan okullarımızda olumlu ayrımcılık yapalım diye mesleksel eğitimde bin okul projesini de bunun için yaptık. Eğitimde fırsat eşitliğini arttırmak için tüm okullarımıza kütüphane yaptık, iki ay üzere bir kısa müddette 16 bin 361 kütüphane yaptık. Günlük 272 kütüphane yapıyor. İnşallah bu projelerimiz adım adım olumlu bir halde ilerliyor. Mesleksel eğitimde, okul öncesinde, öğretmenlerin mesleksel gelişim eğitimlerinde ben inanıyorum ki bu kararlılıkla ilerlediğimiz vakit ve en değerlisi hiçbir ayrımcılık yapmadan herkesin birikimini eğitimin kalitesini arttırmak için kullandığımız vakit çok daha yeterli noktalara geleceğiz. Birebir vakitte kritik bir sürece tanıklık ediyoruz. Yalnızca bir değil aslında tüm dünya bu sürece şahit oluyor. Besin tedarik zincirindeki zorluklar, aslında tarım ve hayvancılığın güç kaynakları kadar değerli olduğunu ortaya çıkardı. Aslında bu alanda çok büyük bir potansiyeli olan ülkemizin de bu potansiyeli verimli kullanılabilmesi için hem eğitim hem de bu alandaki potansiyele katkı sağlamak için köy hayat projelerini devreye soktuk. Birinci açılışımızı Samsun’da yapmıştık, bu 5’inci Köy Hayat Merkezi ve İstanbul’daki birinci köy ömür merkezi açılışımız. İsmi de Arif Nihat Asya üzere çok bedelli bir şairimizden alınmış. Bu topraklara sevdalı, bu topraklarla ilgili hasretlerini lisana getiren, hepimizin şiirlerini bildiğimiz Arif Nihat Asya’nın okumuş olduğu bir okulun dönüştürülmesi ile yapılan Köy Hayat Merkezi ile İstanbul’da birinci açılışımızı yapıyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE İÇİN ÇOK KRİTİK BİR PROJE’

“Tarım ve Ormancılık Bakanlığımızla koordineli bir biçimde vatandaşımızın istemiş olduğu her türlü eğitimi yerinde vereceğiz” diyerek konuşmasını sürdüren Bakan Özer, “Köy ilkokulu, anaokulu, halk eğitim merkezi son açılım olarak da bu biçimde alanları çok uygun olan yaz kamplarında gençlerimizin vakit geçirmesini sağlamış olacağız. Bu köy hayat merkezleri bir bölgedeki yetişkinlerle eğitim çağ nüfusundaki gençleri, çocukları bir ortaya getiren, hasebiyle yıllardan bu yana konuşulan kültür transferiyle ilgili bir de çok kıymetli merkez olma potansiyeline sahip bir proje. Bu projeyi hasbelkader biçimde yürütmeyeceğiz. Köy Ömür Merkezi’ni her açıdan bakanlığımızdaki bir ünite denetim ve koordine edecek. Burada biz bu açılışı yapıp gitmeyeceğiz. Hangi kurslar düzenleniyor, her ay buranın raporunu alacağız. Bu hakikaten Türkiye için çok kritik bir proje ve bunun çok başarılı olması lazım. Onun için el birliğiyle inşallah bu projeleri çok daha düzgün bir noktaya taşıyacağız” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.