Avusturya ve Almanya anlaştı: Muhtemel bir doğal gaz krizine karşı iş birliği yapılacak

Avusturya ve Almanya, muhtemel bir doğal gaz krizini aşmak için iş birliği yapma konusunda ortak bir bildiri imzaladı.

Viyana’ya resmi temaslarda bulunmak üzere gelen Almanya Başbakan Yardımcısı ve İktisat Bakanı Robert Habeck, Avusturya Etraf ve Güç Bakanı Leonore Gewessler ile mümkün bir doğal gaz darboğazına karşı iki ülke ortasında gaz akışını teminat altına almak için ortak bildiriye imza attı.

Robert Habeck, ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ve Avrupa Birliği (AB) Bakanı Karoline Edtstadler ile de görüştü.

Habeck, güç devirlerden geçildiğini, her türlü senaryoya karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek “Enerjiyi tasarruflu kullanmalıyız, bunun için de şuurlu kullanmayı yine öğrenmek gerekiyor” dedi.

Habeck, “Doğal gaz tedarikinde birbirimize yardımcı oluyoruz” diyerek, Kuzey Akım 1 doğal gaz çizgisinde yaşanan teknik sorunun giderilmesini beklediklerini tabir etti.

‘AVRUPA DAYANIŞMA İÇİNDE OLMALI’

İki ülke ortasında sağlanan muahedeye ait toplumsal medya hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Van der Bellen de halihazırda yaşanan sıkıntıların aşılmasında iş birliğinin ehemmiyetine işaret ederek “Doğal gaz tedarikini garanti altına alabilmek için Avrupa’nın dayanışma içinde olması çok belirleyici. Bu nedenle Avusturya ve Almanya muhtemel bir doğal gaz acil durumunda iş birliği yapma konusunda anlaştı” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke ortasında yapılan muahede; doğal gaz depolama tesislerinin kullanımı, doğal gaz arzının çeşitlendirilmesi ve gaz zahmeti durumunda dahi borulardan gaz akışının sağlanması için karşılıklı takviye olunmasını kapsıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.