ABD’den Suriye açıklaması: Türkiye’yi ikna edemedik

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK/YPG/SDG’ye düzenleyeceği muhtemel operasyona hazırlıklarına devam ederken, geçen aylarda buna reaksiyon gösteren ABD’den yeni bir açıklama geldi.

“OPERASYONA KARŞI ÇIKIYORUZ”

Voice of America’da (VOA) yer alan habere nazaran Savunma Bakanı Yardımcısı Dana Stroul, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine rastgele bir askeri operasyon yapmasına çok sert bir biçimde karşı çıkıyoruz ve Türkiye’ye de bu husustaki itirazımızı açıkça yaptık” dedi.

“TÜRKLERİ İKNA EDEMEDİK”

VOA’ya konuşan üst seviye ABD’li yetkililer ise, Ankara ve Washington ortasında bu operasyonun yapılmaması konusunda bir dizi görüşmelerin gerçekleştiğini lakin Türk yetkililerin ikna edilemediğini belirtti.

YPG’Yİ KORUMAK İÇİN DEAŞ MAZERETİNİ KULLANDI

YPG’yi korumak için DEAŞ kalkanını kullanan Stroul, “Türkiye’nin harekatı DEAŞ’ın işine fayda. SDG’nin cezaevlerinde DEAŞ’lılar kalıyor. Şayet Türkiye bir askeri operasyon yaparsa, SDG de kuzeye odaklanırsa DEAŞ saldırabilir. Bu türlü bir operasyon ABD güçlerini, DEAŞ’a karşı global çabayı riske atar ve Suriye’yi daha çok şiddetin içine çeker. Şayet SDG baskı altında kalırsa, öbür ülkelerin himayesi altına girebilir. Suriye Demokratik Güçleri, Suriye, Rusya ve hatta İran’la işbirliği yapabilir” dedi.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.